Milovníci mäsa sa často na vegánske pokrmy dívajú s istou dávkou nechuti, ale aj ak sa neradíte medzi vegánov a pravidelne konzumujete mäso a inú živočíšnu stravu, vášmu organizmu prospeje ak si párkrát do týždňa dáte výlučne vegánsku stravu. Napríklad aj s tofu.

Tradícia tofu siaha ďalej, než ste si možno mysleli

Čo vlastne tofu je? Niekto by ho zaradil medzi syry, i keď rozhodne nejde o syr v pravom zmysle slova. Nevyrába sa totižto z kravského mlieka, či mlieka iných zvierat, ale z mlieka (alebo ak chcete „mlieka“) sójového.

Nemyslite si však, že ide o nejaký „moderný výmysel“. Záznamy o výrobe a konzumácii tofu siahajú až do staroveku. Pravdepodobne pochádza z Číny, kde patrí oddávna medzi základné potraviny (podobne ako v Kórei, Japonsku, Vietname a Thajsku).

Tofu je chuťovo neutrálne a tak je jeho využitie v rôznych pokrmoch naozaj rôznorodé. Máte totižto „voľnú ruku“ pri jeho príprave a dochucovaní. Najskôr je však potrebné vybrať si vhodný druh tofu. A práve o rôznych druhoch tofu si teraz niečo povieme.

Aké druhy tofu poznáme?

Tofu má viacero druhov. Poznáme hodvábne, prírodné a údené tofu. Hodvábne je „pudingovo“ mäkké s jemným a hladkým povrchom. Hodí sa na prípravu omáčok, dresingov, dipov, polievok aj dezertov.

Prírodné tofu pripomína ovčí syr. Je totižto mierne „hrboľaté“ a na jeho povrchu sú malé dierky. Predáva sa v blokoch a ľahko sa krája, či už na pásy, alebo na kocky (prípadne sa dá rozmrviť, napríklad do šalátov). Je možné ho okoreniť, marinovať, obaliť, usmažiť a aj fritovať.

Posledný zo spomínaných druhov je údené tofu. To už je marinované a má dymovo-korenistú arómu. Dobre sa pripravuje na panvici, takže je vhodné do „panvicových“ jedál, či napríklad do karí, ale aj „len tak“ s chlebom. Jeho príprava je najrýchlejšia spomedzi všetkých druhov.