V Banskobystrickom kraji máme päť pacientov s koronavírusom. Práve chrípkové obdobie komplikuje diagnostiku ľudí s podobnými príznakmi. V týchto dňoch sú chrípka a akútne respiračné ochorenia na ústupe.

Podľa predpokladov epidemiológov výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípky v porovnaní s uplynulým týždňom opätovne  klesol. Výskyt ARO je nižší o 36 percent a chrípky o polovicu.

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici evidujú v absolútnych číslach v minulom týždni 3346 prípadov ARO, z toho je chrípke podobných 203 ochorení. „Počet prípadov je tiež nižší, ako bol vlani v tomto období. V 12. kalendárnom týždni je o tretinu menej respiračných ochorení a takmer o 60 percent menej chorých na chrípku, ako v rovnakom kalendárnom týždni 2019,“ porovnáva Mária Tolnayová, hovorkyňa banskobystrického RÚVZ.

Stále vedie aj Zvolen

Počet chorých na ARO, ale aj CHPO je zhodne  v absolútnych číslach najvyšší v okresoch Zvolen, Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom. Napriek klesajúcemu výskytu týchto ochorení zachovávajú epidemiológovia hlavne v súvislosti s koronavírusom prísnu epidemiologickú bdelosť.

Komplikácie nepribúdajú

V porovnaní s uplynulým týždňom je rovnaký počet komplikácií z uvedených ochorení. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (32 prípadov), v 16 prípadoch zápalmi stredného ucha a v 17 prípadoch zápalom pľúc.

„Ochorenia na ARO v tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva Ostatné vekové skupiny sú na tom takmer rovnako.  adolescentov a najmenšie deti od 0 do 5 rokov. Najnižšia chorobnosť je v tomto týždni medzi adolescentami. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku,“ dodáva Mária Tolnayová. Epidemiológovia urobili celú štatistiku na základe hlásení 49 percent lekárov pre deti a dorast a rovnakého percenta lekárov prvého kontaktu pre dospelých.