Pozvoľný nástup. Presne tak možno charakterizovať začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny 2020/2021. Epidemiológovia v Banskobystrickom kraji zaznamenali v 41. kalendárnom týždni v porovnaní s uplynulým,  zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) o 6 percent a výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) o štvrtinu.

Epidemiológovia evidujú v spomínanom týždni celkom 2 863 chorých na rôzne akútne respiračné ochorenia a v prípade CHPO  je chorých 81 ľudí. Najvyšší počet chorých na ARO je najvyšší v okrese Zvolen (497 prípadov) Rimavská Sobota (463) a Žiar nad Hronom ( 336). V prípade CHPO sú to okresy Žarnovica,  Lučenec a Žiar nad Hronom.

Z hľadiska veku postihujú ochorenia na ARO aj CHPO hlavne ekonomicky aktívne obyvateľstvo, deti základných škôl a najmenšie deti od nula do päť rokov. Percento komplikácií z akútnych respiračných ochorení je stabilizované už niekoľko týždňov. Ide o 30 prípadov zápalov dutín, 17 prípadov zápalov stredného ucha a len 3 prípady zápalu pľúc.

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že sa blíži ideálny čas na zaočkovanie, ktorý začal  v prvých októbrových dňoch a trvá minimálne do konca novembra. Svojho praktického lekára by mali už navštíviť hlavne rizikové skupiny obyvateľstva. Epidemiológovia však zdôrazňujú, že v čase pandémie nového koronavírusu by sa malo dať zaočkovať aj čo najväčší počet zdravých ľudí.