Jedno úmrtie na ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), jedenkrát potvrdená chrípka typu B, približne rovnaký výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), prerušené vyučovanie v 7 materských a základných školách- tak vyzerá epidemiologická situácia v 12. kalendárnom týždni v Banskobystrickom kraji. Analyzoval ju na základe hlásení 60 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 54 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje o chorobnosti za celý tento región.

nadcha-doktorka
Foto: il. Pixmac

Obeťou SARI je 63- ročný muž z okresu Banská Bystrica, ktorého prijali do Rooseveltovej nemocnice s dýchavicou, produktívnym kašľom a bolesťami na pravej strane hrudníka. Pacient, ktorý nebol očkovaný proti chrípke patril do skupiny rizikových. Bol diabetik a mal problémy so srdcom. Podrobné laboratórne výsledky ešte nie sú známe. Ďalší pacient je z Banskej Štiavnice a má len 38 rokov. Leží v žiarskej nemocnici, kde ho prijali po predošlej hospitalizácii v Banskej Štiavnici so zápalom pľúc, kašľom, teplotami a hlavne pre progresiu respiračných problémov. Rizikovým faktorom u neho je ochorenie pečene. Tretím pacientom so SARI je 31 ročná žena z okresu Lučenec, ktorú hospitalizovali s vysokými teplotami, krátkodobou poruchou vedomia a kŕčmi. Nebola očkovaná, virologické vyšetrenie potvrdilo chrípku typu B.

Vyučovanie je prerušené spolu v ZŠ Malachov v okrese Banská Bystrica, v troch základných školách v okrese Brezno- Bacúch, Telgárt a Závadka nad Hronom, Základná škola s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským vo Veľkých Dravciach (okres Lučenec) Materská škola v hrnčiarskej Vsi (okres Poltár) a materská škola v Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota. V celom Banskobystrickom kraji eviduje banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach v 12. kalendárnom týždni takmer 6735 chorých na rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 1832 na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 914 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení, čo je chorobnosť 249 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach opäť hlásia okresy Lučenec (1021), Rimavská Sobota (851) a Brezno (659). Počet chorých na CHPO je najvyšší v okrese Revúca (200), Lučenec (153) a Banská Štiavnica (107). Výskyt ARO v Banskobystrickom kraji je oproti uplynulému týždňu len o n zanedbateľné percento nižší, podobný trend je aj v medziročnom porovnaní. Epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej dodržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu A(H1N1).

Počet komplikácií z uvedených ochorení medzitýždňovom porovnaní mierne klesol- na 3 percentá.. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (98 prípadov), v 56 prípadoch zápalom pľúc a v 50 prípadoch zápalmi stredného ucha. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, len o niečo nižší počet chorých je aj medzi deťmi základných škôl. Najnižší výskyt je opäť medzi seniormi. Podobný trend je aj vo výskyte CHPO.