V predchádzajúcich týždňoch počet chorých klesal. Stav sa však zmenil v desiatom kalendárnom týždni, keď epidemiológovia na základe hlásení lekárov zaznamenali rapídny nárast chorých. Nemocnica Zvolen pristúpila k zákazu návštev.

V priebehu tohto týždňa v Banskobystrickom kraji stúpol počet chorých na akútne respiračné ochorenia o takmer o 12 percent v prípade chrípkových ochorení o 6 percent. „Tieto choroby nás v tejto chrípkovej sezóne, ktorú skomplikoval aj výskyt koronavírusu, trápia omnoho viac, ako vlani,“ pripomenula Mária Tolnayová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ). Porovnanie vyplynulo z medziročného porovnania banskobystrického RÚVZ, ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja.

Nemocnica opäť zakázala návštevy

Ako informovala Martina Pavlíková, hovorkyňa Nemocnice Zvolen, od piatka 6. marca až do odvolania platí z dôvodu pretrvávajúceho výskytu chorobnosti na respiračné ochorenia a chrípku úplný zákaz návštev na všetkých oddeleniach nemocnice.

Podľa hlásení 64 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 49 percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja, evidujú epidemiológovia 6499 chorých na ARO (1115 osôb na 100 tisíc) a 637 chorých na chrípku. „Najviac ich je v prípade ARO v okrese Zvolen, Rimavská Sobora, Brezno a Žarnovica. V prípade chrípky najviac chorých  evidujú  lekári v okresoch Zvolen, Lučenec a Veľký Krtíš,“ dodáva Mária Tolnayová.

Choroby sú spojené s komplikáciami

Zvýšil sa aj počet komplikácií. Najčastejšie sa vyskytujú zápalové ochorenia horných  dýchacích ciest, zápaly stredného ucha (90 prípadov), zápaly dutín (60 prípadov) a zápaly pľúc (74 prípadov).  Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť v skupine ekonomicky aktívnehom obyvateľstva a u detí základných škôl. Na pomerne nízkej úrovni sa v ôsmom kalendárnom týždni udržiava chorobnosť u seniorov.

Odborníci upozorňujú na oslabenú imunitu

Ako pripomínajú  epidemiológovia aj virológovia, chrípka znamená veľké oslabenie organizmu, preto u detí a starších ľudí často býva komplikovaná bakteriálnymi infekciami. Tie napádajú oslabený organizmus a vyvolávajú najmä zápaly pľúc, u detí hlavne zápaly stredného ucha a dutín.

„Najzávažnejšou komplikáciou je práve bakteriálny zápal pľúc, ktorý najčastejšie býva spôsobený pneumokokmi. Preto sa odporúča v prevencii chrípky a jej následkov očkovať súbežne proti chrípke a aj proti pneumokokovým nákazám. Výhoda je v tom, že kým proti chrípke treba zatiaľ očkovať každý rok (zloženie vakcín sa mení), proti pneumokokom stačí očkovanie raz za tri až päť rokov,“ vysvetlila Tolnayová.

Potvrdili prvý prípad koronavírusu

Aj v súvislosti s výskytom koronavírusu, ktorého prvý  prípad na Slovensku zaznamenali v piatok v Bratislave, odborníci naliehavo upozorňujú na dodržiavanie hygieny. Epidemiológovia zdôrazňujú, aby sme si ruky vždy dôkladne umyli mydlom, dezinfekčným prostriedkom (hlavne pred jedlom aj po ňom) a po nákupoch v obchodoch, či počas cestovania hromadnými dopravnými prostriedkami. Podľa nich epidemiológov je zdravá opatrnosť a rešpekt pred novým typom koronavírusu na mieste.

„Keďže naň neúčinkujú antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje, základom je tak dobrá informovanosť, dodržiavanie základných hygienických pravidiel a nepodliehať panike,“ odkazuje Mária Tolnayová. Odborníci z RÚVZ odporúčajú čerpať informácie z overených zdrojov, a nie z nedôveryhodných internetových či konšpiračných webov.

V nemocniciach sú zakázané návštevy

Vláda v tejto súvislosti prijala opatrenia, kde odporúča, aby sa ľudia vyhli návšteve veľkých hromadných podujatí. V pláne majú požiadať aj Konferenciu biskupov Slovenska, aby pozmenili aj bohoslužby, pretože kostoly môžu byť tiež ohniskom nákazy. Zároveň je potrebné chrániť sa pred ľuďmi, ktorí majú príznaky chrípky alebo majú cestovateľskú anamnézu, teda sa v poslednom čase vyskytli v krajinách postihnutých koronavírusom. Nemocnice taktiež zakazujú návštevy na všetkých oddeleniach.