PR článok | 10.10.2018

Chcete sa vyhnúť plesniam v kúpeľni? Poradíme vám, ako na to

Moderne zariadené kúpeľne môže znenazdajky znehodnotiť vznikajúca pleseň v škárach. Niekedy žiaľ nepomôže ani dôkladne čistenie kúpeľne a pleseň v škárach medzi obkladačkami predsa len vznikne.

Ak sa chcete vyhnúť plesniam v kúpeľni, poradíme vám pár účinných spôsobov, ktoré vám pomôžu chrániť zariadenie vašej kúpeľne pred agresívnymi plesňami.

Skúste častejšie vetrať

Častejším vetraním zabránite stúpaniu vlhkosti. Príliš vysoké hodnoty vlhkosti spôsobujú zrážanie vody v ťažko dostupných miestach ako napríklad v škárach. Ak máte špeciálne vodoodpudivé cementové škárovačky, obavy mať nemusíte. Tak či tak vám ale odporúčame vetrať. Pod vplyvom vysokej vlhkosti sa vám môže znehodnocovať nábytok v kúpeľni.

Vetrajte vždy po kúpeli/sprche. Ak bývate na byte, počas kúpania alebo sprchovania majte vždy zapnutý ventilátor a o po osprchovaní otvorte dvere dokorán. Odporúčame vám otvoriť protichodné okno oproti kúpeľni. Vlhkosť a para musí z domácnosti von.

Škáry v tesnej blízkosti vane a sprchového kúta dôkladne vysušte

Vždy po osprchovaní a kúpaní mokré dlaždice a obklad dôkladne vysušte. Dajte si záležať, aby v kritických miestach neostala ani kvapka vody. Mokré škáry sú živnou pôdou pre plesne a ak budete tieto škáry nechávať pravidelne mokré, skôr, či neskôr sa vám v týchto miestach objaví pleseň.

Na utieranie mokrých špár, obkladov a dlažby vám odporúčame kúpiť novú švédsku utierku, ktorá vynikajúco saje a nepúšťa chlpy. Pravidelným prepieraním vo vode zriedenej s pracím práškom ich udržíte stále čisté.

Ak práve uvažujete o rekonštrukcii kúpeľne a idete kompletne meniť obklad aj dlažbu, vyberajte si kvalitné epoxidové špárovačky s hladkým povrchom a nízkou nasiakovosťou, ktoré sú odolné voči plesniam a vynikajúco sa hodia aj do miest, kde uskladňujete potraviny. Epoxidové škárovačky nemenia farbu, takže sa nemusíte báť, že by ich nečistoty a čistiace prostriedky do kúpeľne znehodnotili.

Umiestnite odvlhčovač

Do kúta kúpeľne umiestnite odvlhčovač. Obsah pravidelne vylievajte a kontrolujte veľkosť náplne. Náplne do odvlhčovačov sú vlastne kapsuly, ktoré sa postupne rozpadávajú.

Odvlhčovač vám pomôže znížiť vlhkosť v miestnosti s najvyššou vlhkosťou.