PR článok | 19.9.2018

Chcete pomôcť mestu? Prihláste sa!

Prihláste sa! S takýmto mottom marketingovej kampane nedávno vyrukoval bratislavský magistrát, ktorý sa snažil motivovať ľudí žijúcich v Bratislave, aby sa k tomu prihlásili a nahlásili si v meste trvalý či prechodný pobyt. Podľa oficiálnych údajov totiž v Bratislave žije niečo cez 400 000 ľudí, reálne ich však môže byť a o dvestotisíc viac. Títo ľudia majú trvalý pobyt nahlásený v iných mestách, kde platia podielové dane. Takže nielen Bratislava, ale aj iné veľké mestá ako Košice, Zvolen či Trnava, dostávajú menej daní, než tam reálne žije obyvateľov. Mesto má zabezpečiť služby pre 600 000 ľudí, ale nahlásených je len 400 000 ľudí. Vidíte ten rozdiel?

Výhodné aj pre podnikateľov

Nahlásiť si trvalý pobyt v hlavnom meste Slovenska je výhodné aj pre podnikateľov. Ak povedzme pôsobíte v Bratislave, ale pochádzate z obce nachádzajúcej sa v úplne inej časti krajiny, tak je logisticky i časovo náročné chodiť kvôli písomnostiam a administratívnym úkonom do rodnej obce, resp. mesta. Určite lepšou možnosťou je nahlásiť si trvalý pobyt v Bratislave, kde vám budú chodiť písomnosti, dokumenty, pošta a podobne.

Prečo prechodný pobyt?

Vedeli ste, že ak sa 90 dní do roka zdržujete inde než v mieste trvalého pobytu, tak máte zákonnú povinnosť nahlásiť štátu do desiatich dní váš prechodný pobyt? Veľa ľudí by si možno aj chcelo takto nahlásiť prechodný pobyt, no majú problém, ak bývajú v prenajatom byte. Majitelia bytov totiž často robia zbytočné obštrukcie, keďže je to pre nich administratívna záťaž. Máte však možnosť si on-line nahlásiť prechodný pobyt na Karpatskom námestí v Rači, kam vám budú chodiť písomnosti a zároveň splníte povinnosť vyplývajúcu zo zákona. Výhodou je, že sa takto dostanete k rezidentskému parkovaniu, budete môcť nahlásiť v Bratislave dieťa do školy či k lekárovi a podobne.

Vybavíte na internete

Veľmi dobré je, že trvalý i prechodný pobyt v hlavnom meste Slovenska už pohodlne vybavíte aj prostredníctvom internetu. Netreba nikam chodiť, stačí si vyplniť údaje, zaplatiť poplatok a už len počkať na potvrdenie žiadosti. Je to časovo úsporné a jednoduchšie než behanie po rôznych úradoch.