Banskobystrický samosprávny kraj sa aj napriek zvýšeniu cestovného na prímestských linkách snaží vychádzať občanom v ústrety. Od 1. septembra aktualizuje tarify cestovného pre používateľov čipových kariet, ktorí by tak mali cestovať výhodnejšie.

ilustr. foto: vucbb.sk

Náklady na zabezpečenie autobusových spojov v našom kraji sa pohybujú na úrovni 30 mil. €/rok. Tržby z cestovného pritom pokrývajú len polovicu nákladov. Rozdiel uhrádza dopravcom kraj. Štát nedáva do pokladnice Banskobystrického samosprávneho kraja dostatok zdrojov na pokrytie týchto strát a ten bol preto nútení pristúpiť k zvýšeniu cestovného. V minulých rokoch sa cenník prímestskej dopravy v našom kraji neupravoval, napriek tomu, že náklady rástli. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa kraj zadlžil. Niektoré kraje za toto obdobie menili cenník cestovného viackrát. Tým vznikol vyšší rozdiel medzi cestovným napríklad v Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji v porovnaní s tým naším. Tento stav nebol udržateľný. BBSK tak zjednocuje cestovné na priemernú úroveň cestovného na Slovensku. Súčasne ho zosúlaďuje podľa tarifných podmienok v Žilinskom samosprávnom kraji. Nové tarifné podmienky v BBSK platia od 15. augusta 2010. Na základe toho, že cestovné sa za posledné tri roky nemenilo, bola táto zmena tarify pre niektorých cestujúcich výraznejšia. V priemere sa však zvýšenie pohybuje na úrovni 10%. Cestovné pri nižších vzdialenostiach je zvýšené o viac percent. Cestovné pri vzdialenostiach nad 35 km sa upravilo len v rozsahu od 0 do 6%.

Vedenie BBSK si uvedomuje aj sociálny rozmer prímestskej autobusovej dopravy. Preto vychádza v ústrety cestujúcim aj pri nižších vzdialenostiach. Od 1. septembra BBSK aktualizuje tarify cestovného, a to zvýhodnením cien pri použití čipovej dopravnej karty, kde cestujúci môžu získať bonus až do 20%. Cieľom je zmierniť skokové úpravy cestovného na úroveň cenníkov iných krajov. Nová tarifa nezahŕňa len zvýšenie cien. Kraj ponecháva zľavy pre nezamestnaných, ktorí využívajú S-karty (ako jediný kraj na Slovensku). Od septembra sú zaradení do kategórie osobitného cestovného a za každých aj začatých 25 km zaplatia 5 centov. Novinkou je zavedenie SD kariet. Deťom a mládeži v hmotnej núdzi BBSK umožňuje cestovať len za evidenčné cestovné. Od polovice augusta cestujú dôchodcovia na prímestských linkách za 30 centov za každých aj začatých 25 km. Deti od troch rokov veku vrátane cestujú za zľavnené cestovné. Za symbolických 5 centov za každých začatých 25 km sa prepravuje detský kočík s dieťaťom do troch rokov veku vrátane. Do tarifných podmienok pribudla aj kategória dovozné za batožiny, detský kočík a psa, ktoré sú spoplatnené podľa tarifnej vzdialenosti. Napriek prísnym opatreniam vo svojom rozpočte je aj naďalej úmysel skvalitňovať služby pre cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Pozitívom je, že aj v tomto roku sa má pokračovať v obnove autobusov, pričom sa ich má vymeniť až 78. Cestujúci túto výraznú obnovu pocítia vo všetkých okresoch na najvyťaženejších linkách.