Každý z vás určite pozná rozprávku o Červenej Čiapočke. Vedeli ste ale, že ju rovnako ako my tu poznajú ľudia na celom svete? A bola to práve Červená Čiapočka, ktorá inšpirovala medzinárodnú  výstavu, ktorá zavítala 9. -20. mája aj do priestorov Starej radnice vo Zvolene.

Nejde o výstavu profesionálnych výtvarníkov. Naopak, práce tu vystavujú deti z materských škôl zo Slovenska, Talianska a Japonska. Stačí vojsť do miestnosti, kde sa výstava koná a človek stratí všetky pochybnosti, či stojí za to podobné výstavy organizovať. Detské kresby vždy boli a aj budú najúprimnejším spôsobom prejavu. A táto detská uvoľnenosť, radosť a spontánnosť srší zo všetkých obrázkov. Červená Čiapočka mení s každou kultúrou aj svoj výzor. Tradičné malé dievčatko s červenou šatkou na hlave, ktoré u nás blúdi tmavými lesmi, má v Japonsku oblečené kimono, má iné oči, ale vo svojej podstate je stále také isté. Na túto rovnakosť či odlišnosť chceli poukázať aj organizátori výstavy. Okrem pôvodných prác si na zvolenskej výstave môžete pozrieť aj práce ďalších materských škôl zo Zvolena. Jedna časť výstavy je venovaná aj prácam študentov z Akadémie umenia v Palerme a z Univerzity Mateja Bellu v Banskej Bystrici, ktorá ukazuje ako hlavnú hrdinku rozprávky vidia dospelí.

Zvolenskú výstavu otvorila vernisáž o štvrtej hodine poobede, ktorej sa zúčastnili aj hostia z Talianska a Japonska. Na úvod sa predviedli malí tanečníci z MŠ Ľudovíta Fullu vo Zvolene. Pri úvodných príhovoroch vyjadrila riaditeľka z Tokia vďaku, za každú peknú myšlienku na nich, počas nedávnych nešťastí v Japonsku. V dôsledku týchto okolností získala medzinárodná výstava ďalší rozmer. Hviezdou výstavy bola bezpochyby malá Simonka, ktorá, prezlečená za Červenú Čiapočku rozdávala ľuďom medovníky.

Výstava s názvom Červená Čiapočka v kimone je nápadom učiteľky materskej školy v talianskom meste Torretta, Giusi Di Giovanni. Týmto spôsobom chcela poukázať na to, že deti na celom svete sú vo svojom vnútri rovnaké. Mení sa len ich výzor, spôsob obliekania, reč a zvyky, no detská duša ostáva tá istá. Jej nápad podporili tri materské školy na Sicílii, dve v Tokiu a materská škola Centrum vo Zvolene. Výstava sa už konala v Palerme aj v Tokiu.