PR článok | 30.11.2020

Ceny nehnuteľností v 3. kvartáli 2020 rástli aj napriek koronakríze

Od skončenia ekonomickej krízy v roku 2008 zaznamenávame nepretržitý rast cien nehnuteľností. Hoci by sa dalo očakávať, že koronakríza, ktorá skúša ekonomiku v roku 2020, sa prejaví aj poklesom cien nehnuteľností, realita je zatiaľ iná.

Ochorenie COVID-19 prinieslo v rámci celého sveta obmedzenia, ktoré vo veľkej miere ovplyvnili naše každodenné fungovanie, prácu, ale aj nákupné zvyklosti. Takmer zo dňa na deň sme ostali zavretí vo svojich domovoch, von a do práce chodíme len s obmedzeniami, alebo vôbec a vyhliadky do budúcnosti sú stále neisté. Toto všetko zároveň so sebou prinieslo ekonomickú krízu, ktorú nikto nečakal. A to aj napriek prognózam odborníkov. Tí sa dlhodobo zhodujú v tom, že ekonomická kríza k nám prichádza cyklicky približne každých 10 rokov a tú poslednú sme prežili v roku 2008. Na vývoji cien nehnuteľností sa však zatiaľ aktuálna kríza neprejavila.

Ceny nehnuteľností rastú aj napriek koronakríze

Kým v prvom kvartáli 2020 bola priemerná cena nehnuteľností podľa štatistických údajov Národnej banky Slovenska 1 671 € za m2 v treťom kvartáli narástla na 1 792 € za m2 . V porovnaní so začiatkom roku 2020 tak ide o nárast o 7 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu je to nárast o 61 €.

Najvyššiu cenu za m2 majú štandardne nehnuteľností v Bratislavskom kraji. Za 1 m2 tu priemerne zaplatíte 2 360 €. Najlacnejšie bývanie je možné si zaobstarať v Nitrianskom kraji, kde priemerná cena za m2 predstavuje len 988 €, čo je v porovnaní s Bratislavským krajom o viac ako polovicu menej. V Trenčianskom kraji ako jedinom v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom priemerná cena nehnuteľností klesla a to o 10 € za m2. Cena sa v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom nezmenila v Žilinskom kraji. V ostatných krajoch priemerná cena nehnuteľností za m2 medzi kvartálne rástla. V Banskobystrickom kraji to bolo z 911 € za m2 na 1030 €.

Hoci v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, kedy ceny nehnuteľností vzrástli o 11 %, bol nárast cien nehnuteľností v treťom štvrťroku pomalší, ceny sa naďalej zvyšujú. Zatiaľ to stále vyzerá, akoby ceny nehnuteľností nekorešpondovali s makroekonomickým vývojom negatívne ovplyvneným koronakrízou. A to aj napriek očakávaniam odborníkov, že koronakríza rast cien nehnuteľností buď zastaví, alebo dokonca môže dôjsť k poklesu cien.

Za nárast cien nehnuteľností aj napriek kríze môže podľa odborníkov najmä fakt, že kríza zatiaľ postihla prevažne nízkopríjmové skupiny, nie strednú vrstvu či bohatých. A práve druhé dve spomínané skupiny sú hlavní potenciálni kupci novej nehnuteľnosti. A to často nielen na bývanie, ale aj pre účely investovania.

Dostupnosť bývania sa postupne zhoršuje

Neustále narastajúce ceny nehnuteľností napriek kríze, nízke úrokové sadzby a nižšia ponuka ako dopyt robia nové bývanie čoraz nedostupnejšie mnohým ľuďom.

Dopyt po nehnuteľnostiach už dlhodobo prevyšuje ponuku. Na jar 2020, to znamená na začiatku pandémie korona vírusu, síce dopyt na chvíľu klesol, išlo však len o dočasnú situáciu a tento jav netrval dlho. Už v druhom štvrťroku 2020 sa dopyt po nehnuteľnostiach opäť zvýšil.

Koronakríza môže spôsobiť predĺženie dokončenia niektorých developerských projektov v dôsledku dočasných problémov s dodávateľmi materiálu či pracovnou silou. Ponuka nehnuteľností tak môže klesnúť, no výrazný pokles ponuky nehnuteľností je nepravdepodobný.

Riešením môžu byť montované domy

Druh nehnuteľnosti zásadne ovplyvňuje jej cenu. Kým priemerná cena za m2 sa pri všetkých druhoch bytov pohybuje okolo 2 000 € za m2, dom je možné kúpiť priemerne za 1 318 € za m2. A to je v porovnaní s priemernou cenou 2 179 € za m2 v dvojizbovom byte značný rozdiel. Pri nízkoenergetických montovaných domoch bude táto cena ešte o niečo nižšia.

Práve montované domy tak predstavujú v dobe neustáleho rastu cien nehnuteľností zaujímavú alternatívu, ako bývať výhodne vo vlastnom. Dnešné moderné montované domy už v porovnaní s tými murovanými neprinášajú takmer žiadne rozdiely. A to ani čo sa týka životnosti domu, ktorá je už dlhodobo porovnateľná s tými murovanými. Podobne, ako z murovaného domu, aj z toho montovaného sa tak môže stať dedičstvo. Nie je preto žiadnym prekvapením, že práve montované domy zažívajú v posledných rokoch svoj boom.

Aký vývoj môžeme v blízkej budúcnosti očakávať?

Ďalší vývoj cien nehnuteľností bude závisieť najmä od toho, ako dlho bude ešte pandémia koronavírusu trvať. Výrazný vývoj cien nehnuteľností smerom nadol však zatiaľ odborníci vylučujú. Predpokladajú skôr dočasnú stabilizáciu cien, alebo ďalší mierny nárast. Neustále výhodné ceny úverov preto robia z aktuálnej situácie vhodnú príležitosť na investíciu do vlastnej nehnuteľnosti. Navyše, návrat do pred krízového fungovania nebude jednoduchý a povedie k rastu globálnej inflácie. Investovanie úspor do nehnuteľnosti tak predstavuje spôsob, ako zabrániť prepadu ich reálnej hodnoty.