Kúpa auta je výraznou, no nie príliš výhodnou investíciou. Aj hodnota toho najluxusnejšieho automobilu po opustení autosalónu automaticky klesá.

Nech už kupujete auto z dôvodu veľkej lásky k technike alebo kvôli pracovným povinnostiam, jedno je isté – svoje peniaze už viac neuvidíte. Pozreli sme sa na to, ktoré automobily si udržia svoju hodnotu najdlhšie a aké faktory ovplyvňujú cenu, za ktorú je možné ojazdené vozidlo predať.

V cenovej stabilite víťazia klasiky

Áno, značka auta je jedným z najvýraznejších faktorov ovplyvňujúcich udržanie jeho hodnoty. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že na najvyšších priečkach sa umiestnia práve luxusné vozidlá s plnou výbavou, opak je pravdou. Tie už za dva roky stratia až polovicu svojej ceny. Štýlovky ako Mini Cooper či Fiat 500 na tom takisto nie sú najlepšie. Áno, predaj ojazdených áut tohto typu nie je zárukou veľkého výnosu.

Naopak klasiky ako Škoda, Wolkswagen či Toyota v cenovej stabilite víťazia. Svoju hodnotu strácajú najpomalšie a sú aj preferovanou voľbou veľkej časti obyvateľstva.

Zdroj: pixabay.com 

Čo ovplyvňuje cenu ojazdeného auta?

Najlepšie autá s najlepšou výbavou nemusia vždy ostať najdrahšími. Stupeň výbavy totiž cenu ovplyvňuje minimálne. Podmienkou je, aby fungoval aj s nasledujúcimi faktormi:

Najazdené kilometre

Nájazd je v tejto kategórii jasným víťazom. Auto, ktorému na tachometri svieti príliš vysoké číslo, už nie je pre potenciálneho kupca až tak zaujímavé. I keď nie je kilometer ako kilometer (je rozdiel medzi jazdou v meste a na diaľnici), trhová cena vozidla sa po dosiahnutí hranice 150 000 kilometrov automaticky znižuje.

Kazivosť a spoľahlivosť

Informácie o kazivosti a spoľahlivosti rôznych typov áut sú už na internete jednoducho dohľadateľné. Hoci sú tieto záznamy pre záujemcu výhodné, predávajúci sa im príliš nepoteší. Ak vaše vozidlo patrí do skupiny s vyššou mierou kazivosti a drahšími náhradnými dielmi, jeho budúcnosť je jasná.

Počet predošlých majiteľov

Jeden majiteľ a úplná servisná história sú cenené najviac. Predsa len, ak auto vystriedalo za krátke časové obdobie viacero vlastníkov, vznikajú rôzne pochybnosti a otázky, prečo sa ho majitelia tak rýchlo vzdali. Automobil s tromi predošlými majiteľmi už takmer nikto nekúpi a je pravdepodobné, že ho predáte pod cenu.

Celkový stav vozidla

Staré, viackrát havarované auto, ktoré je častejšie v servise ako na cestách, si cenu, bohužiaľ, neudrží. Aj dlhodobé parkovanie vonku v mraze či horúčavách stavu vozidla výrazne škodí.

Zdroj: pixabay.com

Ako zabránite rýchlemu klesaniu hodnoty vozidla?

Ak vnímate kúpu auta ako investíciu a vaším plánom je následné speňaženie, udržiavajte ho v perfektnom stave, nezanedbávajte servisné kontroly a vyhýbajte sa riziku poškodenia. A ak sa objaví čo i len najmenšia závada, nečakajte a ihneď konajte. Ušetríte tým nielen veľa stresu, ale aj peňazí.