PR článok | Foto: RossHelen / Shutterstock.com | 3.7.2020

Bylinky ako zdravá alternatíva liekov

Už naše staré mamy vedeli, že jedinými bezpečnými liekmi na zdravotné problémy sú bylinky. Aj keď dnes nie je problém dostať sa k liekom na čokoľvek, pozitívom je, že mnoho ľudí sa vracia späť k bylinkám. Bylinky sú zdravou alternatívou liekov, avšak treba dodržiavať dávkovanie.

Akým bylinkám by ste mali dať šancu? Okrem mäty priepornej, medovky lekárskej a materinej dúšky, ktorá teraz rastie vo väčšine záhrad, odporúčame tieto bylinky.

Nechtík lekársky

Táto liečivá bylina z čeľade astrovitých rastie práve v tomto období. Na prvý pohľad pôsobí ako okrasný kvet, avšak je veľmi obľúbená aj na liečenie zdravotných ťažkostí. Poznáte ho podľa žltých a oranžových kvetov. Veľmi dobre sa jej darí na slnečných miestach a v takmer každej pôde. Pôda nesmie byť ale veľmi premáčaná.

Aké sú pozitívne účinky nechtíka lekárskeho a práve kvôli čomu by ste si mali kúpiť sušený nechtík lekársky alebo ho pestovať na záhradke? Medzi pozitívne účinky nechtíka lekárskeho radíme liečbu akné, ochranu pred diabetickými vredami na nohách, pomoc pri zápale ďasien, pomoc pri popraskaných perách, zápale hrdla a pomoc pri liečbe plesňových ochorení.

Nechtík má účinné protialergické a antibakteriálne účinky a práve vďaka nim si ho ľudia kupujú a sadia na záhradách. Ak máte kožné problémy a zápalové ochorenie čriev, nemal by vám doma chýbať kvalitný sušený nechtík lekársky. Nechtík býva často pridávaný aj do mastí, či prípravkov na vlasy. Môže sa stať, že ak pôjdete kupovať prípravky na podporu rastu vlasov, zistíte, že sa v nich nachádza aj nechtík.

Pestrec mariánsky

Kristovu korunu, ako mnohí prezývajú pestrec mariánsky, využíva pre jeho pozitívne účinky čoraz viac ľudí. Väčšine ľudí pripomína bodliak a málokto vie, že táto rastlinka je liečivá. Medzi pozitívne účinky pestreca mariánskeho radíme hlavne znižovanie cholesterolu, obnovu pečeňových buniek, zlepšuje trávenie, čistí črevný trakt a môžete ho použiť napríklad aj pri otrave jedmi.

Podpora pečene je veľmi dôležitá, nakoľko sa jedná o životne dôležitý orgán, ktorého zlyhanie môže mať fatálne následky.

Ak vám užívanie liekov nerobí dobre a hľadáte zdravé náhrady, odporúčame vám siahať skôr po bylinkách. Môžete si ich nazbierať, alebo kúpiť v špecializovaných predajniach a eshopoch.