Ušľachtilosť, profesionalita a obetavosť. Aj tak by sa dala charakterizovať sedemčlenná akrobatická skupina zo Spojených arabských emirátov (SAE), ktorá sa predstaví na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2017 po prvý raz.

Okrem toho, že majstri leteckého remesla predvedú počas svojej šou dvadsať manévrov, vymaľujú sliačske nebo dymovými efektmi vo farbách vlajky svojej krajiny.

Jedným z vrcholov tohtoročných leteckých dní bude v dňoch 26. a 27. augusta 2017 sedem lietadiel a pilotov akrobatickej skupiny Al Fursan, čo v preklade znamená „rytieri“. Číslo sedem reprezentuje počet autonómnych emirátov, ktoré tvoria „perlu arabského sveta“.

Svoje kvality skupina potvrdzuje na mnohých svetoznámych leteckých šou. O pilotoch je známe, že pred svojím prvým verejným vystúpením absolvovali niekoľkomesačný tréning pod dohľadom talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori na ich domovskej základni Rivolto v Taliansku. Aj vďaka nim dnes môžu rytieri ponúkať na leteckých podujatiach koncert svojho pilotného majstrovstva, tímovo perfektne zladenú ukážku plnú rýchlych obratov, prvkov skupinovej akrobacie, no zároveň s dôrazom na letovú i divácku bezpečnosť,“ hovorí Ivan Hůlek, výkonný riaditeľ MLD SIAF 2017.

Návštevníci na letisku Sliač pilotov ľahko rozpoznajú. Kombinácia zlato-čiernej farby predstavuje symbol piesočnatých púští a bohatých zásob ropy pod ich povrchom. Zástupcovia akrobatickej skupiny Al Fursan navštívili v závere júna Leteckú základňu Sliač, aby sa presvedčili, že je na ich príchod všetko pripravené.

Na obhliadku letiska prišiel zo Spojených arabských emirátov líder skupiny a dvaja technici. Diskutovali sme s nimi o podrobnostiach potrebných k ich príletu a účasti na SIAF-e. Letecké dni sú po organizačnej stránke veľmi náročné. Okrem samotného vystúpenia nesmieme zabúdať napr. na zabezpečenie logistiky, ubytovania či stravovania pilotov i technického a sprievodného personálu. Al Fursan zosadnú na Leteckej základni Sliač už 20. augusta a odletia posledný augustový deň,“ dopĺňa Hůlek.

Skupina Al Fursan prostredníctvom svojho lídra všetkým návštevníkom SIAF-u odkazuje: „Tešíme sa, že tento rok môžeme byť súčasťou Medzinárodných leteckých dní SIAF na sliačskom letisku. Vieme, že toto podujatie z roka na rok rastie a je považované za jednu z najväčších leteckých šou v strednej Európe. Niekoľko týždňov dozadu som absolvoval krátku návštevu Leteckej základne Sliač. Z toho čo som videl, vyzerá byť všetko profesionálne nastavené, pripravené a naplánované. Organizátorom želám veľa šťastia. Už sa nevieme dočkať a tešíme sa na stretnutie s Vami,“ hovorí líder Al Fursan, Nasser Al Obaidli.