Hokej je vo Zvolene stále šport číslo jeden a svedčí o tom aj zoskupenie Bryndziari crew, ktorí podporujú našich hokejistov aj keď sa im nedarí. Michala by sme označili za neoficiálneho vodcu zvolenských fanúšikov, ktorí sa starajú o atmosféru na štadióne, a nie len v domovskom stánku. Zastupuje záujmy aj svojich kamarátov.

Máš rád hokej?

Áno žijem hokejom a baví ma, ale skôr ma zaujíma nálada, atmosféra, emócie a priateľstvá, ktoré vznikajú počas zápasov. Všetko toto sú veci, kvôli ktorým sa vždy rád vrátim na zimný štadión.

Sledoval si všetky zápasy HKm od začiatku sezóny?

Áno ako sme začali s prípravami tak nevynecháme pokial sa dá ani jeden zápas. V klube HKm to nevyzerá veľmi ružovo, vieme že Zvolenu sa teraz nedarí. V súčasnosti môžeme povedať keď neprší aspoň kvapká, vyhrali sme nad Skalicou. Sme s Bystricou na chvoste postupu do play-off, 7.pozícia, ale mení sa to.

Vidím, že máš prehľad a je zrejmé, že ťa situácia v zvolenskom klube neodrádza, čím si sa nechal inšpirovať na vytvorenie takejto fanúšikovskej základne?

Vo Zvolene nič podobné nebolo a ani nie je, i keď pojem Ultras vo Zvolene nie je až tak neznámy. Chcem len podotknúť nie sme chuligáni, ale Ultras. Inšpirujem sa skupinami zo zahraničia samozrejme a rád by som bol keby to takto v omnoho silnejšom počte aj ostalo. Takýto typ fanúšikov chýbal vo Zvolene.

Mám informáciu o tom, že tráviš na príprave choreografií a plagátov veľa času, kto ti najviac pomáha?

Ťažko spomenúť jednotlivcov keďže na príprave pracujeme ako tím, takže by som to nešpecifikoval, ale vďaka patrí každému jednému, ktorý zablúdi v deň zápasu na zimný štadión pod Pustým hradom. Pri jednom transparente strávime približne jeden deň, a nedá sa to spočítať na hodiny čo venujeme HKm, ani časovo ani finančne.

Spolupracuješ aj so zvolenským vedením? Cítiš obojstrannú spoluprácu?

Stretávame sa s vedením a s pár ľuďmi vznikli celkom dobré priateľstvá, je to tak s niekým si sadnete a s niekým nie, a čo sa týka podpory klubu voči nám, sme im vďačný za to že nám umožnili skladovať vo svojich priestoroch také veci ako vlajky, bubon, taktiež máme možnosti s výrobou choreografií a celkovo si myslím, že v HKm sú zatiaľ  ľudia s ktorými je ochota a radosť spolupracovať, samozrejme zišiel by sa sponzor, keďže aj transparent, farby, a rôzne choreo niečo stojí.

Máš pocit, že treba hokejistov podporovať, chceli by ste so svojimi kolegami sformovať trvalé zoskupenie fanúšikov zvolenského hokeja?

Toto je asi skôr otázka na našich borcov ako na mňa. Či cítia podporu fanúšikov v hľadisku a či si vôbec uvedomujú, kto a čo pre nich robí. A samozrejme už sa nevieme dočkať novej sezóny a máme kopu nápadov, nových chorálov a choreografií takže plánujem našu budúcnosť v HKm a myslím, že aká taká história sa tu začala už písať, takže len vydržať.

Vieme, že nie ste náhradou zvolenského fanklubu, ste originálni a máte aj svoju vlastnú hymnu, ako sa nazývate?

Ako vravíš, nie sme náhrada fanklubu, vyrábame choreografie, bavíme sa po svojom. Máme vlastné chorále a spoločne sa voláme Bryndziari. Na sociálnej sieti nás ľudia môžu nájsť pod názvom Bryndziari crew, toto pomenovanie patrí k nám a sme na to hrdí, každý jeden z nás. Pripojiť sa k nám môže naozaj každý, kto má chuť a nehanbí sa za to, že pochádza z kráľovského mesta z pod Pustého hradu. Doteraz fungovala vo Zvolene len jedna skupina priaznivcov a volali sme sa Persona non grata, čo znamená nežiaduca osoba, boli sme čisto len ultras a fandili sme. Teraz sa chceme viac venovať choreografiám a rozširovať to aj medzi ľudí.

Čo vás viedlo k tomuto pomenovaniu? Riadite sa v zoskupení pravidlami?

Všade kde sme prišli sme boli nežiaduci a nadávali nám do bryndziarov ako by to bola nadávka, dokonca v Trenčíne po nás kričali „sku****á pažravá“ čo trochu asi miestni nedomysleli, v tejto novej ére nám to ostane navždy v srdciach a niekomu aj na tele a od novej sezóny budeme mať jednotné pomenovanie, ktoré budeme brániť či pôjdeme za našimi do Trenčína, Košíc, Martina alebo Nového Zvolena či Popradu. Čo sa týka nás a našich podporovateľov máme pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, ale nebudem to tu vypisovať, je toho viac.

Na ktorý zápas ste sa doteraz najdlhšie pripravovali?

Každý zápas si vyžaduje prípravu, sú jednoduchšie choreografie a náročnejšie, na derby keď maľujeme 50 zvolenských erbov a plus 6 rôznych transparentov zabije to pár dní, ale zase keď sme robili na zápas s Nitrou, trvá to tak polku dňa. Fakt to záleží od zápasu, väčšinou ale to nie je už teraz viac ako jeden deň ak je to náročnejšie začíname o 8:00 ráno a končíme večer, hocikedy sme aj po tretej nočnej a urobíme čo treba.

Čo by si označil za najemotívnejší zážitok?

Jednoznačne to bol odchod Mareka Čurillu domov zo Zvolena keď padla aj nejaká tá slza. Chalan hrá srdcom a je srdcom bryndziar o tom niet pochýb, spravili sme mu aj transparent, ktorý si zobral so sebou domov. Taktiež pre mňa osobne bolo dosť emotívne keď sme sa náhodne stretli v Martine asi 30 podporovateľov na autách a pri tom sme o sebe vôbec nevedeli ani sa neorganizovali. Alebo posledný výjazd do Nového Zvolena kde sa nás zišlo slušných 120 osôb a fandilo sa celý zápas a ešte aj dlho po ňom.

Podľa mňa ste pozdvihli úroveň povzbudzovania vo Zvolene a ľuďom sa to páči, aké sú tvoje pocity poprípade ohlasy na Vaše choreografie?

Neviem ako nás vnímajú ľudia, či sú na nás pozitívne alebo negatívne ohlasy. A je to na ľuďoch nech si vyberú, či ich bavia naše choreografie alebo celkovo ako nás vnímajú. Určite nie každý nás bude alebo musí milovať, my sa nikomu nevnucujeme. Sme tu pre náš klub a naše mesto nech sme v Trenčíne, alebo Martine vždy držíme nad hlavou šál a našu vlajku poznajú všade.

Blížia sa boje Play-off a naši hokejisti okupujú posledné postupové priečky v extraligovej tabuľke, aké máte plány?

Pokračovať vo fandení a bavení sa hokejom samozrejme neprestaneme zo dňa na deň a budeme tu. Určite máme plány trochu pozdvihnúť ešte viac úroveň fandenia u nás a zdokonaliť choreografie, do ktorých by sme v blízkej budúcnosti zapojili aj celý zimný štadión, ale je to zatiaľ len hudba budúcnosti. No a čo sa týka zápasov, výjazd je to najkrajšie čo môže byť, upevňujú sa priateľstvá a samozrejme vznikajú nové, takže v play off hurá podporiť našich a na domácich zápasoch budeme hrdo kričať …“ty si naše všetko, my sme tvoji bryndziari..“

Čo sa týka náboru, prijímate aj nových ľudí?

Naše rady sú otvorené pre každého jedného, čo sa nehanbí za to že je bryndziar.