Aj keď na väčšine nášho územia ešte prevláda zima, nemôžme poprieť, že jej záver sa blíži. Prvý jarný mesiac tu máme za chvíľu a preto záhradkári a celkovo majitelia rodinných domov a pozemkov sa nevedia dočkať, kedy budú môcť tráviť voľný čas práve v exteriéri.

Keďže sa blíži jar, nepodceňte údržbu záhrady a exteriérovej časti rodinného domu.

Spiľovanie stromov

Ak máte na záhrade staršie ovocné stromy, ktoré dosahujú veľkú výšku a šírku, skôr, ako stromy zakvitnú, odporúčame vám odstrániť suché a poškodené konáre. Treba odstrániť aj tie nebezpečné, ktoré môžu ohroziť zdravie, či zasahovať na susedný pozemok.

Spiľovanie stromov je práca vo výške a vyžaduje si potrebné vybavenie, ktoré zabezpečí vašu bezpečnosť. Takéto práce je ale lepšie zveriť firmám, ktoré sa na túto výškovú prácu zameriavajú.

Dajte si spíliť stromy, ktoré ohrozujú zdravie a zasahujú do vášho rodinného domu, resp. presahujú váš pozemok.

Čistenie fasád a striech

Okrem spiľovania stromov by ste na jar mali zrealizovať poriadne čistenie fasád a striech vašich rodinných domov. Čistenie fasád a striech taktiež zabezpečujú firmy, ktoré sa zameriavajú na výškové práce. Strechu ničia machy, nečistoty a plesne a keďže zima je vlhké ročné obdobie, je vysoká pravdepodobnosť, že na vašej streche sa objavia.

Fasády sú zase znečistené dymom, nakoľko zima je vykurovacia sezóna a pri nízkom tlaku dym z komínov klesá k zemi, čím znečisťuje aj fasády.

Ak nechcete podceniť údržbu záhrady a exteriérovej časti rodinného domu, nezabudnite na čistenie fasád a striech.

Spiľovanie stromov, čistenie fasád a čistenie striech nie sú jediné činnosti, ktorým by ste sa mali venovať. Okrem nich netreba zabúdať na vertikutáciu trávnika a podľa potreby aj náter dreveného plotu. Ak sa chcete v lete tešiť z krásnej rozkvitnutej skalky, práve na začiatku jari je ideálna doba na vytvorenie skalky.