Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja, zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom vyše 16-percentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj o viac ako 11 percent nižší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO).

Dôvodmi takéhoto – už niekoľkotýždňového klesajúceho vývoja, môže byť aj  počasie, ale hlavne fakt, že väčšina obyvateľov nosí rúška v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. V analyzovanom týždni evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach 2-tisíc chorých na ARO, zatiaľ čo chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli len v 38 prípadoch.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, Revúca a Žiar nad Hronom. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Poltár. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a ekonomicky aktívneho obyvateľstva, pričom nasledujú žiaci základných škôl.

V porovnaní s uplynulým týždňom je  percentuálny vývoj komplikácií z akútnych respiračných ochorení opäť takmer rovnaký. Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (18 prípadov), zápalmi stredného ucha (2) a v 7 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií – 2,5 percenta, sa tentoraz vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí a seniorov.