Lepok je najčastejšie spájaný s obilninami, na ktoré sú naše potraviny bohaté. Ľudia intolerantní na túto bielkovinu, však zo zdravotného hľadiska nemajú možnosť ju konzumovať. Táto skutočnosť so sebou neprináša veľký problém, pretože existuje takmer neobmedzené množstvo bezlepkových receptov, ktorými sa dá inšpirovať.

Pestrý jedálniček bez lepku

Bezlepková diéta je vo všeobecnosti zdravšia a môže zlepšiť funkciu tráviaceho systému. Bezlepkové recepty sú široko dostupné a celiatici z nich vyskladajú energeticky a výživovo vyrovnanú stravu na celý deň.

Raňajky

Raňajky s vysokým obsahom bielkovín zaručia pocit sýtosti na dlhší čas, vďaka čomu nebudete vyhľadávať do obednej prestávky rôzne drobnosti na zahryznutie. Vajíčka sú súčasť stravy, ktorá je pre bezlepkových konzumentov ideálna. Jedno uvarené vajce obsahuje približne 6,30 gramov bielkovín.

Praženica na grécky spôsob s kúskami špenátu má vhodné nutričné hodnoty, doba prípravy zaberie približne len 5, až 7 minút a obsahuje jednoduché suroviny:

  • 1 PL lyžica masla – rozohreje sa na panvici
  • 3 vajíčka
  • 1 polovica hrnčeka syru feta
  • Soľ a korenie na dochutenie

Obed

Jeden z najjednoduchších a pritom moderných receptov, ktorý môžeme na obed odporučiť, sú bezlepkové tortilly. Obsahujú ryžovú a kukuričnú múku, kukuričný škrob a rôzne druhy potrebných vláknin. Dajú sa zaobstarať aj v celku, bez toho aby ste ich piekli sami.

Náplň do tortilly môže tvoriť farebná kombinácia zeleniny ako je mrkva, kel, paprika a strukovina v podobe fazuli. Kel je plný železa a fazuľa patrí k najbohatším zdrojom bielkovín. Kombinácia jedla sa dá doladiť ešte bezlepkovou paradajkovou omáčkou s hovädzím mäsom.

Večera

Záverečné jedlo dňa nemusí byť nutne tradičné. Ľudia s láskou k experimentovaniu, môžu uvariť zemiakovú kašu zo sladkých zemiakov, rozmixovanej šošovice, dochutenú o kokosové mlieko. Aj toto jedlo je bohaté na bielkoviny a vlákninu. K prílohe sa hodí upečený losos na masle a bylinkovom korení. Spomenuté návrhy sú len odporúčané a v skutočnosti môžete nájsť pestré bezlepkové recepty, ktoré obohatia Vaše chuťové poháriky.

Nepodceňujte symptómy celiakie

Intolerancia na lepok sa vie prejaviť v mnohých podobách. Nad príznakmi netreba hneď mávnuť rukou, pretože aj začínajúca celiakia môže v budúcnosti vyústiť do väčších komplikácií. Celiakia test je vtedy určite na mieste. Dá sa zaobstarať v lekárni, alebo na diagnostike u lekára. Tie najčastejšie symptómy zahŕňajú:

  • Zvracanie po požití lepkových potravín
  • Nechuť do jedla
  • Bolesť brucha
  • Črevné problémy – nadúvanie, hnačka, zápcha

Rôznorodé druhy jedál

V dnešnej dobe je kvantita receptov, ktoré neobsahujú lepok pomaly vyššia, ako recepty na jedlá s obsahom lepku. Od bezlepkového pečiva, cez sladkosti až po cestoviny, sa dá zo surovín vykúzliť nemalý počet nápadov. Inšpirujte sa rôznymi odporúčaniami a uvarte si obľúbený recept s dobrou chuťou a vyváženou energiou!