Bežci si už v nedeľu, 5. mája budú môcť po roku opäť vychutnať tradičné športové podujatie Beh oslobodenia obce Budča.

Začiatok akcie organizátori naplánovali na 10-tu hodinu. Ešte predtým sa uskutoční registrácia bežcov, a to v čase od 8.30 hod. Prihlasovanie bude možné najneskôr pol hodinu pred štartom jednotlivých kategórií, a to priamo na mieste štartu pretekov.

Pred zahájením hlavnej kategórie dostanú priestor tí najmenší bežci.

Detský beh odštartuje o 10.15 hod, avšak ešte skôr si deti budú môcť svoje sily zmerať aj v pretekoch na kolieskových korčuliach alebo v jazde na bicykli. Jednotlivé trate budú viesť po uliciach obce.

Hlavné preteky začnú presne na obed, v čase okolo 12-tej hodiny. Bežci absolvujú okruh okolo obce cez „Kremenný Jarok“ a „Sietno“.

Celá trať predstavuje dĺžku 8,4 km a prevýšenie 232 metrov.

Krátko po hlavnom behu, príde na rad aj úplne posledná kategória s názvom Kolo pre zdravie. Do nej sa môže zapojiť maximálne sedemdesiat pretekárov, a to bez ohľadu na vek a bez zaplatenia štartovného. Táto kategória vyhodnocovaná nebude, avšak tí, ktorí zároveň túto trať prejdu vo vyhradenom časovom limite dvadsať minút, budú automaticky zaradený do žrebovania o hodnotné ceny.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov prebehne vždy do tridsiatich minút po dobehnutí posledného pretekára v jednotlivej kategórii pred obecným úradom. Účastníci podujatia nájdu kompletné výsledky aj online, a to na stránkach behzvolen.sk a budca.sk.