Testovacie centrá, ktoré majú prispieť k väčšiemu počtu odobratých a otestovaných vzoriek u ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19, vybavil ochrannými prostriedkami Banskobystrický samosprávny kraj. Od štvrtka 9. apríla už v rámci kraja fungujú na štyroch miestach.

Po Banskej Bystrici, kde s testovaním v odberovom stane pred Regionálnym úradom verejného zdravotníctva začali ešte uplynulý týždeň, sa v priebehu tohto týždňa rozšírili testovacie centrá na prítomnosť nového koronavírusu do areálov troch nemocníc v kraji. Od pondelka tak testujú v areáli nemocnice v Žiari nad Hronom, v utorok sa pridala nemocnica vo Zvolene a od štvrtka testovanie prebieha aj v nemocnici v Rimavskej Sobote.

Všetky testovacie centrá vybavil osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý z vlastných zásob poskytol ochranné obleky, respirátory FFP3, ochranné štíty a okuliare, aj rukavice.

„Je dôležité zvýšiť počty otestovaných, aby sme dostali reálny pohľad na aktuálnu situáciu. Banskobystrický samosprávny kraj aktívne oslovil nemocnice, regionálne úrady verejného zdravotníctva i laboratóriá, aby so zriadením takýchto testovacích centier pomohli a neotáľali. Zároveň sme poskytli materiálnu pomoc v podobe ochranných prostriedkov či pomohli so zabezpečením stanu vo Zvolene,“ povedal Martin Caudt, vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.

Upozorňujeme, že toto testovanie neslúži pre tých, ktorí by sa radi otestovali preventívne. Pre jeho vykonanie je potrebné odporúčanie lekára a nahlásenie regionálnym hygienikom priamo odbernému miestu. BBSK sa snaží dohodnúť na testovaní aj s nemocnicou v Revúcej, čím by sa podarilo touto službou pokryť všetky okresy kraja.