Banskobystrický samosprávny kraj začal v apríli s jarnou etapou rekonštrukcií ciest. V stredu 1. apríla odovzdal stavenisko mosta cez Hron v Nemeckej a vo štvrtok 2. apríla slávnostne odštartovala rekonštrukcia ciest na Sliači.

Slávnostným odovzdaním staveniska na Sliači začala rekonštrukcia ciest v okrese Zvolen. Zhotoviteľa, spoločnosť VIAKORP, s.r.o., vysúťažil Banskobystrický samosprávny kraj vlani. Časť rekonštrukcií po kraji ukončili ešte v minulom roku, viaceré však budú pokračovať v jarných mesiacoch.

„Len v okrese Zvolen bude Banskobystrický kraj tento rok pokračovať v rekonštrukciách ciest v celkovej dĺžke takmer šesť kilometrov a v celkovej hodnote skoro 640-tisíc eur. Okrem cesty Sliač kúpele pôjde tiež o úseky cesty Sliač – Sielnica, Sliač – Lukavica – Dolná Mičiná a Ostrá Lúka – Bacúrov,“ povedal banskobystrický župan Ján Lunter.

VIAKORP bude pokračovať tiež v rekonštrukciách ciest v ďalších siedmich okresoch kraja (Banská Bystrica, Brezno, Detva, Žiar nad Hronom, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota)  v celkovej hodnote približne päť miliónov eur.

EKOLOGICKÉ RIEŠENIE

Pri rekonštrukcii ciest na Sliači použije VIAKORP unikátnu technológiu, pri ktorej sa do asfaltového krytu pridávajú recyklované plasty. Ide o ekologické riešenie, ktoré navyše predlžuje životnosť nového krytu vozoviek.

„Životnosť takýchto asfaltiek je dlhšia, ako pri bežných cestách. V zmesi sa nahrádza bežný bitumen v objeme 10 percent recyklovaným plastom, ktorý pochádza väčšinou z nerecyklovateľného plastového komunálneho a priemyselného odpadu. Pridávaním recyklovaných plastov do asfaltových ciest nezvyšujeme len kvalitu a životnosť takto zhotovených asfaltových povrchov, ale zároveň dokážeme zhodnotiť tiež plastový odpad, ktorý by inak skončil na skládkach,“ povedal konateľ spoločnosti Ján Bohovic.

Použitie tejto technológie si BBSK vyskúšal koncom roka 2018 neďaleko obce Tuhár v okrese Lučenec, kde sa povrch s prímesou plastov osvedčil. Išlo vtedy o krátky úsek, ktorý spoločnosť vyasfaltovala bezplatne. „Na komunikácii pri kúpeľoch Sliač sa nám podarilo zhodnotiť sedem ton plastového odpadu, čo sa rovná 1,5 miliónu plastových obalov, a ušetriť 13 ton oxidu uhličitého v ovzduší,“ doplnil Ján Bohovic.