Stredoveká bašta, ktorá bola kedysi súčasťou mestského opevnenia Zvolena a ktorú koncom minulého storočia zrekonštruovali, sa už roky nevyužíva a pomaly chátra. Štátny podnik Lesy SR, ktorý ju vlastní, stále nenašiel kupca či nájomcu. Všetci doterajší záujemcovia od svojich zámerov postupne upustili.

„Aktuálne sa zaoberáme možnosťou ďalšieho využitia objektu. Hľadáme partnerov na možnú spoluprácu,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Podľa nej v roku 2015 prejavila o prenájom priestorov záujem armáda – letisko Sliač. „Prenájom objektu však nakoniec nebol realizovaný. Záujem o priestory prejavilo aj združenie Rondel, plánovali prezentáciu obnovy hradu Čabraď, čo sa taktiež nestalo,“ priblížila potenciálnych záujemcov.

Priestor sa už dlhší čas nevyužíva. Chýbajú tam podlahy, schody, sú tam nedokončené toalety. Ten, kto by si baštu prípadne prenajal, musí do nej aj investovať. Baštu si koncom uplynulého storočia prenajal a zrekonštruoval Ján Doman, syn Alexandra Domana, po ktorom je pomenovaný park, kde sa objekt nachádza. Podľa zmluvy s vtedajším Vlastivedným múzeum (teraz Lesnícke a drevárske múzeum) mal baštu zrekonštruovať a bez povinnosti platiť nájom mal možnosť využívať ju desať rokov.

Predpokladané náklady na obnovu mali dosiahnuť vtedajšie tri milióny slovenských korún, pričom stavba mala slúžiť ako obchodné zastúpenie nájomcu a tiež na kultúrne účely. Doba nájmu mala začať plynúť od termínu uvedenia objektu do prevádzky.

Stavba však nebola dodnes skolaudovaná. Doman baštu síce zrekonštruoval, no od dohody napokon ustúpil a požiadal štát o preplatenie nákladov na obnovu. Pred niekoľkými rokmi k dohode a vyrovnaniu aj došlo.