Množstvo rôznorodých filmov na tému ČÍSLA prinesie vo svojom programe 21. Letný filmový festival 4 živly. Nebude medzi nimi chýbať ani trojica snímok, ktoré slovenskí diváci a diváčky uvidia celkom prvýkrát, v distribučnej predpremiére.

Festival 4 živly sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 7. až 11. augusta. Tematický výber filmov a viacero sprievodných podujatí ponúkne v banskoštiavnickom kine, kaviarňach, ale aj pod hviezdnym nebom – na unikátnom amfiteátri s výhľadom na mesto.

V programe sa vedľa seba stretnú hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy celosvetovej produkcie, všetky zastrešené ústrednou témou. Spomedzi legendárnych snímok možno spomenúť napríklad poľský film Dvojaký život Veroniky (Krzysztof Kieślowski, 1991) či snovým oparom zahalenú francúzsku komédiu Trojka z mravov (Jean Vigo, 1933).

Viaceré z uvádzaných filmov nedávno zarezonovali na svetových festivaloch, napríklad bulharsko-nemecký film 3/4 (Ilian Metev, 2017) či japonsko-hongkongský experiment Memento Stella (Takaši Makino, 2018), ktorého fragment vznikol aj v Banskej Štiavnici.

Súčasťou tohtoročného programu bude tiež niekoľkých slovenských predpremiér. Za účasti tvorcov premietnu dokument The Sound Is Innocent (Johana Ožvold, 2019), nakrútený v česko-francúzsko-slovenskej koprodukcii. Po úspechu na festivale v Karlových Varoch, kde získala divácku cenu, bude v Štiavnici premietnutá snímka Forman vs. Forman (Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2019).

Filmový program doplnia prednášky a diskusie s tvorcami a odborníkmi. Jedna z diskusií sa bude venovať médiám „v ére jednotiek a núl“ a o súčasných i budúcich trendoch v mediálnej sfére budú diskutovať českí a slovenskí žurnalisti. Ďalšia diskusia si vezme na paškál čísla v nezávislej kultúre a organizátori kultúrnych podujatí v nej porozprávajú o tom, akým výzvam či problémom čelia. V sprievodnom programe nebudú chýbať koncerty, večerné party a výstavy výtvarného umenia.

Súčasťou Detských 4 živlov, programu pre celé rodiny, sú aj tento rok tvorivé aktivity. Okrem animačnej tvorivej dielne ponúknu aj otvorenú výtvarnú dielňu a premietania výnimočných filmov pre detské publikum, ktoré si užijú aj dospelí. Medzi ne patrí napríklad nová česko-slovenská rozprávka Hodinárov učeň (Jitka Rudolfová, 2019), ktorú príde na festival uviesť delegácia tvorcov.

FESTIVALOVÉ PREDPREMIÉRY

Dokumentárna snímka Forman vs. Forman (2019) je najnovším dielom známej českej filmárky Heleny Třeštíkovej. Spolu s kolegom Jakubom Hejnom nakrútila pútavý portrét, ktorý predstavuje legendárneho filmového režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pochybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote. Snímka je kolážou súkromných aj oficiálnych archívov a autobiografických spomienok, ktoré nahovoril režisérov syn Petr.

Za anglickým názvom The Sound Is Innocent (v preklade – Zvuk je nevinný, 2019) sa skrýva hudobný dokument nahliadajúci do snového sveta elektronickej hudby. Režisérka a známa alternatívna hudobníčka Johana Ožvold (predtým Švarcová) prevedie publikum tajuplným bludiskom nahrávacích štúdií, v ktorom stretne významných tvorcov a odhalí kľúčové momenty vývoja elektronického zvuku. Film je unikátnou generačnou výpoveďou o pluralite elektronickej hudby, premeny jej funkcií a vnímania. Johana Ožvold snímku v Banskej Štiavnici osobne uvedie a ako DJ Johana Oz dokonca aj zahrá na jednej z festivalových párty.

Koprodukčnú česko-slovenskú rozprávku Hodinárov učeň (2019) režisérky Jitky Rudolfovej uvedie v Banskej Štiavnici delegácia jej tvorcov. Snímka rozpráva príbeh šikovného hodinárskeho učňa Urbana, ktorý na ceste za zázračnými hodinkami varujúcimi pred smrťou prekoná mnohé nástrahy a zachráni tak svoju milovanú Lauru. Vo filmovej novinke sa objaví početné zastúpenie známych českých hercov a herečiek, medzi ktorými nechýba Miroslav Krobot, Jaroslav Plesl, Václav Neužil ml., Viktor Preiss či Jana Plodková, ale ani slovenská herečka Éva Bandor.

Okrem uvedených noviniek premietnu 4 živly s témou ČÍSLA viac ako 40 ďalších snímok, celovečerných i krátkometrážnych, z rôznych krajín pôvodu aj rokov vzniku. Bližšie informácie o pestrej kolekcii filmov a sprievodných podujatí festivalu nájdete na nasledujúcej stránke.