Ako poctu ľuďom, ktorí podľahli koronavírusu, vysadia v Banskobystrickom kraji výnimočné lipy. Majestátne stromy budú nasledujúce stáročia symbolicky žiť a dýchať za zosnulých. S výsadbou líp začnú na jeseň.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) by mali mať zanedlho obyvatelia miesta, kde budú môcť vyjadriť úctu obetiam pandémie COVID-19. BBSK sa ako jeden z prvých zástupcov samospráv pripája k veľkému spomienkovému projektu, ktorý realizuje OZ Skutočné obete. To združuje pozostalých, ktorí v pandémii stratili svojich milovaných príbuzných a priateľov.

Občianske združenie plánuje v mestách a obciach po celom Slovensku budovať jednotné symbolické živé pietne miesta, ktoré budú aj nasledujúcim generáciám slúžiť ako mementá dnešnej doby. Pôjde o výsadbu majestátnych líp, ktoré by sa mali dožiť stoviek rokov.

„Sme veľmi radi, že zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja takmer okamžite zareagovali na našu výzvu, stotožnili sa s našou ideou a pripojili sa k nášmu projektu výsadby výnimočných spomienkových líp. Samosprávy mali a majú v boji proti Covidu-19 v našej spoločnosti nezastupiteľné miesto. Bez ich extrémneho pracovného nasadenia by obetí bolo oveľa viac,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete.

BBSK sa v krátkom čase dohodne s OZ Skutočné obete na detailoch spolupráce. Výsadbu prvej lipy v kraji plánujú zrealizovať už túto jeseň, vysadená bude na verejne prístupnom mieste. „Keď nás oslovili zástupkyne OZ Skutočné obete s myšlienkou výsadby spomienkových líp, neváhali sme ani minútu. Banskobystrický kraj od začiatku pandémie pracoval v plnom nasadení a často suploval aj úlohu štátu. Za každým číslom v štatistikách vnímame najmä ľudí a ich rodiny, s čím korešponduje aj táto iniciatíva,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.