Všetkých 3 207 zamestnancov stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, dostane balíček piatich respirátorov KN 95 (FFP2). Župa tak chce zvýšiť ich ochranu pred koronavírusom a uľahčiť im fyzický návrat do škôl.

Respirátory pre nich župa uvoľní z vlastných zásob, s cieľom zvýšiť ich ochranu pred koronavírusom. „S ohľadom na novú, agresívnejšiu mutáciu nového koronavírusu, ktorú zaznamenali odborníci už aj na Slovensku, sme sa rozhodli posilniť ochranu zamestnancov našich stredných škôl. Chceme, aby boli pripravení a vybavení dostatočnými ochrannými prostriedkami, keď vláda rozhodne o otvorení škôl,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Balíček respirátorov bez výdychového ventilu pritom dostanú nielen učitelia, ale aj všetci nepedagogickí zamestnanci škôl, ktoré BBSK zriaďuje. Spolu s respirátormi im bude župa distribuovať aj leták s informáciami, ako respirátor správne používať a starať sa oň.

„Zvýšenú ochranu sa nám v spolupráci so spoločnosťou Gevorkyan podarilo zabezpečiť aj pre šoférov autobusov prímestskej dopravy. Vodiči SAD Lučenec a SAD Zvolen dostali špeciálne certifikované ochranné masky, určené na viacnásobné použitie,“ doplnil Lunter. Osobné ochranné prostriedky samosprávny kraj pravidelne distribuuje aj do zariadení sociálnych služieb či ambulantným lekárom, s karanténnymi balíčkami v čase krízy pomohol aj súkromným zriaďovateľom. Za minulý rok vynaložila župa na boj s koronakrízou približne 700-tisíc eur.