Župan Ján Lunter a županka Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy Boglárka Bánné Gál v stredu, 1.júla podpísali zmluvu o spolupráci, ktorá má nielen zlepšiť susedské vzťahy, ale priniesť aj reálne výsledky pre ľudí v susediacich regiónoch. Miestom podpisu sa symbolicky stala železničná stanica v Tisovci.

Historický železničný vagón na železničnej stanici v Tisovci sa stal miestom rokovania medzi zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja a predstaviteľmi susediacej maďarskej Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy.

Predseda BBSK Ján Lunter a županka Boglárka Bánné Gál rokovania spečatili slávnostným podpisom zmluvy o spolupráci, v ktorej sa zaviazali nielen rozvíjať vzájomné kontakty vo viacerých oblastiach, ale tiež podporovať vytváranie partnerstiev medzi mestami a obcami a aktívnu účasť oboch samosprávnych krajov v Programe INTERREG Slovensko-Maďarsko.

„Zmluva, ktorú sme podpísali s pani župankou Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy, je základným kameňom našej ďalšej vzájomnej spolupráce. Symbolicky sme si pre miesto rokovania vybrali historický železničný vagón na stanici v Tisovci, pretože naše kraje majú slávnu spoločnú históriu, ktorá sa viaže aj k železnici. Práve tá slúžila na prepravu železnej rudy z Gemera do Miskolca už na prelome 19. a 20. storočia a právom sa tento región nazýval Železným srdcom Uhorska,“ povedal Ján Lunter.

Ten zároveň vyjadril snahu nadviazať na spoluprácu z minulosti nielen na papieri, ale tak, aby jej prínos pocítili obyvatelia oboch susediacich krajov.

„Rozvíjať chceme nielen dobré susedské vzťahy, ale aj vyslať signál smerom k Európskej únii, že sme pripravení spolupracovať a využívať zdroje, ktoré napríklad v programe INTERREG slúžia na skvalitnenie života ľudí v prihraničných regiónoch,“ doplnil Lunter s tým, že spolupráca by sa mala rozvíjať aj na poli cestovného ruchu.

V tejto oblasti už má Banskobystrický samosprávny kraj dobré skúsenosti zo spolupráce s Nógradskou župou, napríklad pri prevádzke zimného skibusu z maďarského Salgótarjánu do lyžiarskych stredísk na Podpoľaní.