Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal najlepšie hodnotenie v rebríčku otvorenosti samospráv.

Ilustračné foto: BBonline.sk

 Celkovo 53% zo všetkých hodnotených kritérií naplnil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v analýze Transparency International Slovensko (TIS) a obsadil prvé miesto. Mimovládna organizácia posudzovala napríklad prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní či predaj a prenájom majetku. Celkové hodnotenie BBSK je C+.

Najlepšie obstála župa v oblastiach Územné plánovanie (100%), Rozpočet (88%) a Prístup k informáciám (79%). Naopak najhoršie hodnotenie si odniesla z kapitol Predaj a prenájom majetku (13%) a Etika a konflikt záujmov (10%).

“Je kríza a jediná cesta na získanie financií je robiť všetko otvorene. Transparentnosťou sme ušetrili milióny eur,” povedal na margo správy predseda VÚC Vladimír Maňka (Smer-SD) a dodáva: „Keď sa na dôležité miesto dostane neschopný človek, je to hotová katastrofa. Ak sa obklopíte šikovnými ľuďmi, aj kraju sa bude dariť. Zaväzuje nás to, aby sme išli touto nastúpenou cestou aj ďalej.”

Podľa TIS predstavujú ročné výdavky samosprávnych krajov  1,1 miliardy eur, čo by ich v poradí rozpočtov ministerstiev zaradilo na šieste miesto. Väčšina ich peňazí smeruje na stredné školstvo, údržbu ciest či sociálne zariadenia. “Najväčšími slabinami žúp sú predaje a prenájmy majetku, verejné obstarávania ako aj personálna politika. Nízka transparentnosť zvyšuje riziká neefektívneho míňania verejných prostriedkov a vytvára priestor pre korupciu,” píše sa na stránke Transparency International Slovensko.

Za BBSK skončil Žilinský samosprávny kraj (52%), nasledovaný Bratislavskou a Prešovskou župou (47%). Najhoršie obstál Trenčiansky samosprávny kraj (35%).