ZVonline.sk (F. Roháček) | 27.1.2015

Balkovičová sa rozhodla len pre jedného viceprimátora

zvolen msu printscreen mestsky uradŽivot zvolenskej samosprávy pod novým vedením sa rozbieha naplno. V pondelok už zasadala novozvolená metská rada, budúci týždeň čaká riadne pracovné zasadnutie aj zastupiteľstvo, ktoré sa zatiaľ stretlo v decembri len na ustanovujúcom zasadaní.

Mestská rada v pondelok riešila viaceré aktuálne témy, ktoré sa pred poslancov dostanú v najbližších dňoch. Mimo bodov ohľadom sfunkčnenia komisií a ďalších orgánov už pôjde aj o nakladanie s majetkom mesta či schvaľovanie niekoľkých rozvojových projektov. Okrem primátorky Lenky Balkovičovej v mestskej rade zasadajú poslanci Peter Drozdík, Juraj Družbacký, Jozef Ježík, Róbert Orság a Jaroslav Stehlík. O zložení rady rozhodlo ešte decembrové ustanovujúce zasadnutie. Posledný menovaný poslanec bol zároveň primátorkou v polovici januára vybraný za jej zástupcu.

Na rozdiel od Miroslava Kuseina, ktorý mal dvoch viceprimátorov Juraja Družbackého a Alžbetu Stanikovú, si nová primátorka vybrala len jedného zástupcu. Urobiť tak mohla len spomedzi zvolených poslancov.

stehlik jaroslav male zvolen.skJaroslav Stehlík kandidoval v posledných voľbách ako nezávislý kandidát, v minulosti sa prezentoval ako člen strany Sloboda a Solidarita. Za tú, spolu s SDKÚ-DS v minulosti i kandidoval. Súčasná primátorka Lenka Balkovičová sa pred vyše štyrmi rokmi za rovnakú koalíciu neúspešne uchádzala o primátorské kreslo. Obaja patrili medzi najčastejších oponentov bývalého primátora. V pléne zastupiteľstva pôsobí Stehlík už od roku 2002, Balkovičová v ňom bola od roku 2006. Stehlík dosiaľ pôsobil v súkromnej sfére ako podnikateľ.

Jasne vymedzené kompetencie

Nový viceprimátor bude funkciu vykonávať na plný úväzok a bude mu tak prináležať 70% schváleného platu primátorky, ktorý v decembri poslanci odklepli na sumu 3500 eur.

Stehlík zároveň od zvolenskej primátorky získal jasné kompetencie a oblasti, ktorými sa má počas štyroch rokov zaoberať. Pod jeho vedením sa má mesto snažiť o získavanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov či rozvoj regionálnej spolupráce a cestovného ruchu. Viceprimátor bude mať vo svojich kompetenciách zároveň riadenie propagácie mesta navonok a jeho ďalšia určená úloha znie „oživenie kultúrno-spoločenského a športového života v meste“.