Lenka Balkovičová so skupinou podporovateľov oznámila začiatok zbierania podpisov na podporu nezávislej kandidatúry na primátorku mesta v novembrových voľbách.

Štyri roky podľa nej nestačia na dokončenie najväčších projektov, chce teda kandidovať opäť, tentokrát už naposledy. K petícii prikladá aj anketový hárok, v ktorom žiada o udelenie známky za svoje primátorovanie a tiež o návrhy, ako urobiť život vo Zvolene ešte lepším.

Podobne ako pred štyrmi rokmi, s petíciou a anketou chce osobne obísť celý Zvolen. Balkovičová očakáva, že sa medzi návrhmi od ľudí objaví dokončenie projektu plavárne a letného kúpaliska, parkovania v meste či neutíchajúca téma návratu zámku Zvolenčanom. Návrhy majú pomôcť primátorke a jej tímu nastoliť riešenia oblastí, ktoré ľudia považujú za kľúčové.

Medzi podporovateľmi Balkovičovej je viacero známych Zvolenčanov, medzi inými známy herec Radoslav Kuric, olympijská víťazka vo vodnom slalome Elena Kaliská, bývalá predsedníčka Okresnej jednoty dôchodcov Mária Žaarová, lesník Vladimír Medúz, bývalá profesorka zvolenského gymnázia Valéria Böhmová, hudobník a dobrovoľník pracujúci s detským rómskym folklórnym súborom Romano Jilo Miroslav Kačica, riaditeľka Centra voľného času Heuréka Alena Mičian Ostrihoňová a iní.

„Pred štyrmi rokmi som sľúbila Zvolenčanom, že budem primátorka, ktorá príde za nimi. Tento záväzok som sa snažila naplniť, hľadala som pritom riešenia problémov, ktoré Zvolenčanov trápili a o ktorých mi hovorili. Podarilo sa nám vrátiť život do ulíc, námestie ožilo a mám pocit, že Zvolenčania – starší a j mladší sú opäť hrdí na svoje mesto. Bojovali sme za severnú trasu diaľničného obchvatu, aby sa Zvolenčanom lepšie cestovalo a aby bol na našich cestách menší ruch. Našli sme spôsob, ako vrátiť Zvolenčanom Borovú horu, nádherný kus prírody, ktorý nám historicky patrí, zviditeľnili sme Zvolen doma i v zahraničí. Je poctivé priznať aj to, že nie všetko sa podarilo. Zvolenčanov naďalej trápia problémy, na riešenie ktorých žiaľ štyri roky nestačia. Urobili sme kus práce s cieľom priniesť Zvolenčanom vytúženú plaváreň či kúpalisko na Barinách, vyriešiť parkovanie na Západe či vrátiť im Zvolenský zámok, chceme ju dotiahnuť do úspešného konca. K tomu však potrebujeme ďalšie štyri roky a preto sa chcem o dôveru Zvolenčanov uchádzať po druhýkrát. Zároveň dodávam, že v prípade môjho zvolenia to už bude naposledy,“ uviedla Balkovičová.

„Práve pod Lenkiným vedením došlo k oživeniu námestia, vrátil sa naň kultúrny život a s ním aj ľudia. Stále prichádza s novými nápadmi, na ich uskutočnenie však potrebuje ďalšie volebné obdobie a tak som sa rozhodol jej pomôcť. Urobila pre Zvolenčanov mnoho, je tu stále s nami a ja sa dnes teším, že môžem urobiť niečo pre ňu,“ vyjadril sa Rado Kuric, ďalší z podporovateľov Balkovičovej.

Pridala sa aj Valéria Böhmová: „Svojím prístupom, aktivitou, tým, že je tu stále s nami, dokázala Lenka nadchnúť Zvolenčanov pre nové veci. Som presvedčená, že ak dostane možnosť pôsobiť ako primátorka ďalšie štyri roky, v meste aj naďalej ostane ten krásny úžasný nádych pokoja a slušnosti, ktorý prišiel práve s ňou.“

„Lenka mi bola vždy sympatická svojou snahou spájať prírodu s mestským štýlom života. Mesto pod jej vedením prijalo viacero opatrení na zmiernenie dopadu klimatických zmien, ktoré sú nielen účelné, ale aj pekné – stačí si pozrieť len novovybudovanú fontánu s jazierkom pred vstupom do Technickej univerzity. Nie je náhoda, že práve pod jej vedením si lesnícke organizácie vybrali Zvolen za hlavné mesto lesníctva. Po celý čas pritom bola s nami, rozpracovala viacero náročných projektov, zaslúži si ich dokončiť v ďalšom volebnom období,“ uviedol Vladimír Medúz.

„Kandidatúru oficiálne s podporovateľmi oznámime, až keď v uliciach ucítime, že ľudia podporujú pokračovanie v začatej práci. Podarilo sa nám azda oživiť námestie, chceli by sme však dať skutočný život aj snu Zvolenčanov po novej plavárni, dôstojnom parkovaní či vráteniu Zvolenského zámku. Pracujeme na tom dlhodobo a preto vieme, že bez širokej podpory Zvolenčanov to nepôjde,“ uzavrela Balkovičová.