ZVonline.sk, TS Nemocnica Zvolen | 6.3.2020

Bábätká vo zvolenskej nemocnici budú strážiť monitory dychu

Do Nemocnice Zvolen pribudnú prístroje, ktoré budú monitorovať dych novorodencov. Projekt je zameraný na predchádzanie syndrómu náhleho úmrtia.

Autormi projektu ,,Mamička, dýcham“ je Nadácia Križovatka v spolupráci so spoločnosťou AETAS, ktoré v uplynulých dňoch venovali prvej zo siete nemocníc AGEL – Nemocnici Zvolen, dva monitory dychu bábätiek. Ambicióznym cieľom projektu je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá a eliminovala sa tak hrozba syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.

Monitorujú pravidelnosť dýchania

Pôrodnica vo zvolenskej nemocnici patrí v regióne Banskobystrického samosprávneho kraja k  pôrodniciam s najvyššou pôrodnosťou. Vedenie nemocnice neustále hľadá prostriedky na udržanie a zvýšenie komfortu a bezpečnosti mamičiek a ich detí. Tento projekt Nadácie Križovatka na novorodeneckom oddelení privítali.

„Vážime si každého, kto našej nemocnici nezištne pomáha, ak ide o novorodencov, je táto pomoc ešte vzácnejšia,“ hovorí Veronika Barkáčová, lekárka novorodeneckého oddelenia. Darované monitory dychu strážia apnoické pauzy a akékoľvek nepravidelnosti dýchania dieťaťa.

Monitor budú požičiavať domov

V prípade akejkoľvek zmeny prístroj okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc lekára či rodiča, aby mohli v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc. ,Druhou časťou nášho projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia novonarodených detí môžu pri odchode domov monitor dychu požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu,“ dodáva riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch.

Fotogaléria