Na každom sa skôr či neskôr začne prejavovať pribúdajúci vek. A na mysli nemáme len vonkajšie zmeny vzhľadu. Iste, mnohých potrápia, ale v konečnom dôsledku sú horšie tie „funkčné“ zmeny. Napríklad aj v súvislosti s kĺbmi.

Časté ochorenie po šesťdesiatke

Problémy s kĺbmi sú (nielen) u starších ľudí pomerne časté. Aj v prípade, že by sme sa zamerali výlučne na artrózu. Pri nej sa odhaduje, že ňou trpia 3 – 4 % svetovej populácie, avšak vo vekovej kategórii nad 65 rokov niektoré krajiny uvádzajú viac ako 50 % výskyt. Svoje by vám o tom vedeli povedať aj na súkromnej ortopedickej klinike Bratislava. Je tak pomerne veľká pravdepodobnosť, že artróza čaká aj vás (ak ju už nemáte).

Pri artróze postupne dochádza k degenerácii kĺbovej chrupavky, priliehajúcej kosti a kĺbového púzdra. To má za následok obmedzenie pohyblivosti daného kĺbu, jeho bolestivosť a v neskoršom štádiu aj viditeľnú deformáciu.

Artróza najčastejšie postihuje kolená a bedrové kĺby, keďže ide o mechanicky zaťažované váhonosné kĺby. Práve mechanické preťažovanie kĺbu (napr. pri obezite, ale aj pri športe) totiž patrí medzi časté príčiny vzniku artrózy.

Inovatívna liečba, ktorá môže oddialiť operáciu či výmenu kĺbu

A čo liečba? V pokročilejšom štádiu je pre mnohých pacientov nevyhnutná operácia či výmena kĺbu. Takémuto riešeniu sa však dá vyhnúť alebo ho aspoň čo najviac oddialiť. Ako? Vďaka inovatívnej biologickej liečbe.

Táto liečba spočíva v podaní krvného derivátu s obsahom DKK-1 proteínu, ktorý blokuje kaskádu viacerých biologických procesov spôsobujúcich rozpad chrupavky a kostného tkaniva. Ďalšie napredovanie artrózy je tak zmiernené alebo dokonca zablokované. Tento derivát je naviac možné kombinovať s kyselinou hyalurónovou, ktorá ma za úlohu zmierniť bolesť a zlepšiť hybnosť kĺbu.