PR článok | Foto: Africa Studio / Shutterstock.com | 13.11.2020

Akú výšku kuchynskej linky zvoliť?

V kuchyni by ste sa mali cítiť príjemne a zároveň je dôležité, aby spĺňala vaše požiadavky na bezproblémové používanie. Jeden z hlavných bodov k premýšľaniu pri navrhovaní kuchyne predstavuje výška kuchynskej linky. Ako vysoko by mala byť pracovná plocha?

Správna výška pracovnej plochy pre zdravý chrbát

Ak plánujete renováciu kuchyne alebo si chcete kúpiť celkom novú, isto ste sa už pozastavili nad otázkou rozvrhnutia pracovnej plochy, skriniek, drezu a ďalších súčastí kuchyne. Kuchynská linka by mala byť v správnej výške, aby ste sa pri príprave jedla nemuseli hrbiť alebo naopak stáť na špičkách. Ideálna výška je ale pre každého trochu iná.

Výška postavy Ideálna výška kuchynskej pracovnej plochy od podlahy
do 160 cm 82 cm
161—170 cm 86 cm
171—180 cm 91 cm
181—190 cm 94 cm

Ako ale vyriešiť problém, keď v rodine žijú dvaja rovnako vysokí ľudia alebo pod linku potrebujete skryť spotrebič? Štandardom kuchynských liniek je výška okolo 90 cm, v tejto výške sa pracuje najlepšie väčšine ľudí. Predajca nábytok Expedo.sk (alebo Expedo.cz) ponúka rôzne vysoké skrinky aj celé kuchynské zostavy. Navyše si môžete linku objednať online z pohodlia domova tiež podľa štýlu alebo farby tak, aby ladila k zbytku domácnosti.

Vybrané zóny výškovo prispôsobte

Ak môžete, upravte výšku rôznych zón kuchynskej linky, aby sa vám v kuchyni ešte lepšie pracovalo. Rôzna výška určených zón je ale technicky náročnejšia na rozvrhnutie aj montáž. Vyplatí sa teda najmä pri veľkých a drahších kuchyniach.

Oblasť pre varenie (varnú dosku alebo platničku) umiestnite o 10 cm nižšie oproti pracovnej ploche. Lepšie uvidíte do hrncov pri varení a uľahčíte si manipuláciu s riadom.

Drez naopak nainštalujte asi 10—15 cm nad pracovnú dosku. Vďaka vyššej polohe sa nebudete musieť toľko nakláňať pri umývaní riadu alebo napúšťaní vody. Dno je totiž o desiatky centimetrov nižšie než povrch linky.

Skrinky umiestnite aspoň pol metra nad plochu

Nízko situované skrinky kuchynskej linky by vám mohli prekážať pri práci. Umiestnite ich aspoň 50 cm nad hranu pracovnej dosky, môžu byť ale zavesené ešte vyššie. Dopredu si skúste, ako vysoko dočiahnete pohodlne zo zeme. Do najvyšších skriniek, na ktoré dočiahnete len s pomocou stoličky, potom uložíte málo používané alebo sezónne kuchynské potreby.