Máte doma malú ratolesť a začínate sa domnievať, že v nej drieme futbalová nádej? Zvažujete, že by ste vaše dieťa prihlásili do niektorého z klubov a premýšľate, čo všetko bude k tomu potrebné? Niekoľko nasledujúcich riadkov ozrejmí väčšine rodičov, na čo sa pripraviť, ak vidíte vo vašom dieťati futbalový potenciál.

Bez kopačiek to nepôjde

Prvou dobrou správou je, že futbal nie je tak finančne náročný ako niektoré zimné športy. Futbal je jednoduchá hra, dostupná prakticky pre všetkých, no ak to vaše dieťa myslí vážne, bez adekvátnej obuvi to nepôjde. Či už sú to kopačky, turfy alebo halové tenisky, na každý z povrchov existuje niekoľko variant od popredných výrobcov športových potrieb. Spolu s chráničmi sú to v podstate dve základné potreby, s ktorými môžete nechať váš talent trénovať v kolektíve s ostatnými deťmi. Samozrejme, je tu ešte možnosť, že sa vaše dieťa vidí skôr v bránkovisku, čo je rovnako dôležitá rola. Na jej výkon sú okrem kopačiek a chráničov potrebné aj brankárske rukavice, čo je ďalšia z investícii. Úplným základom je aj lopta, ktorá si užije svoje najmä vo voľnom čase. Bez ohľadu na finálne rozhodnutie, všetko sú to investície, ktoré sa vám časom vrátia.

Dres a športové oblečenie

Vo väčšine miest na Slovensku dostávajú deti od určitého veku aj dresy v klubových farbách, takže zápasové a tréningové oblečenie bude vášmu dieťaťu zabezpečené. V niektorých prípadoch treba počítať aj s mesačnými poplatkami, z ktorých sú podobné náležitosti následne hradené. Aj napriek tomu by si však vaša futbalová nádej zaslúžila jeden dres navyše, ideálne s menom a číslom jeho idolu. Každý predsa v detstve vzhliada k hráčom svetových kvalít, na ktoré sa chceme podobať a kto nás inšpiruje na našej ceste stať sa profesionálnym športovcom. Okrem dresu s hviezdnym menom môžete zainvestovať aj do správneho športového oblečenia a pohodlnej voľnočasovej obuvi.

Športová taška

Všetky vyššie spomenuté veci treba pred odchodom na tréning a zápas niekam “nahádzať” a k tomu vždy dobre poslúži športová taška. Ideálne multifunkčná, ktorú je možné zavesiť si na rameno, prípadne odniesť v rukách. Široká paleta modelov od rôznych výrobcov opäť umožní vybrať si takú tašku, do ktorej zmestíte všetko potrebné, vrátane fľaše na vodu a menšieho občerstvenia na doplnenie energie. Častou výbavou mladých futbalistov sú aj športové šľapky, a to vzhľadom na vyváženie času, ktoré dieťa strávi s ponožkami a kopačkami. Preto treba hľadať tašku alebo vak, ktorá dokáže “skryť” všetko dôležité príslušenstvo na futbal.

Ďalšie doplnky

Futbal si spájame prevažne s príjemným počasím a letnými mesiacmi, no pravda je taká, že trénuje sa prakticky celoročne. Preto netreba zabudnúť aj na funkčné termo oblečenie, rôzne nákrčníky, čiapky, rukavice a kompresné oblečenie. Postupom času, keď už bude vaše dieťa staršie, môžete zvážiť investície do výživových doplnkov, spočiatku najmä do takých, ktoré po športovom výkone doplnia telu potrebné látky a minerály.

Kariéra mladého športovca by síce mala byť najmä o vášni a radosti z daného športu, no všetko so sebou nesie o čosi viac, a tak si treba športovú dráhu vašich detí vopred dobre zvážiť. Pokiaľ by ste však chceli, aby vaša ratolesť išla touto cestou, je vhodné nájsť si napríklad jeden e-shop, ktorý má všetky veci a doplnky “pod jednou strechou” a odkiaľ môžete objednávať na pravidelnej báze. Niektoré obchody v dnešnej dobe ponúkajú rôzne zľavy a benefity vo forme dopravy zdarma alebo cashbacku, čo je určite niečo, čo oceníte.