Hasiči museli v utorok popoludní zasahovať na Strednej priemyselnej škole dopravnej vo Zvolene. Ide o ekologický zásah. V škole cítili štipľavý zápach šíriaci sa zo šatní. Budovu evakuovali.

Z 22 osôb, ktoré pociťovali sťažené dýchanie, ošetrili na mieste päť a dve z nich odviezli do nemocnice. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči prijali napoludnie hlásenie na tiesňovú linku o štipľavom zápachu šíriacom sa zo šatní. „Po príchode vykonali kontrolné merania a pri prvom z nich namerali zvýšené, nie nebezpečné, hodnoty amoniaku. Pri druhom meraní bol zaznamenaný ďalší druh látky a na základe rozhodnutia veliteľa bola okamžite vykonaná evakuácia,“ priblížili z Prezídia HaZZ.

Budovu opustilo spolu 270 osôb – študenti, pedagogický personál a zamestnanci. Zhromaždili sa na voľnom priestranstve. Hasiči a pracovníci kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči vykonávajú ďalšie odbery a merania látky v priestoroch školy.

Aktualizácia 18.5.2022

Podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici došlo k incidentu tak, že krátko pred poludním mal údajne niekto zo študentov hodiť do toalety na prízemí neznámu látku. „Išlo o silno zapáchajúcu látku, ktorej pôvod včera skúmalo viacero zložiek. Na mieste boli teda vykonané viaceré chemické merania, ktoré našťastie nepotvrdili prítomnosť vysokotoxických látok. Napriek tomu, že u niektorých zo študentov sa prejavili zdravotné komplikácie, nešlo našťastie o nič vážne,“ uviedla polícia vo vyjadrení.

„Dôležité je v tomto prípade povedať, že išlo o pomerne rozsiahly zásah, ktorý si vyžiadal množstvo zasahujúcich zložiek. Napriek tomu, že sa nepotvrdili podozrenia na prítomnosť vysokotoxických látok a aj podľa vyjadrení špecialistov z kontrolného chemického laboratória išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o nepekný „žartík“ zo strany študentov, si vážnosť situácie vyžiadala plné nasadenie zasahujúcich zložiek. Polícia v objasňovaní celej situácie pokračuje a budeme po pôvode jej vzniku určite pátrať ďalej. Ak má niekto na svedomí včerajšie komplikácie na strednej škole, bude za to niesť zodpovednosť,“ dodáva polícia.

Polícia zároveň vyzýva verejnosť k spolupráci a poskytnutiu prípadných informácií, ktoré by mohli viesť k objasneniu incidentu. Informácie je možné nahlásiť i anonymne na telefónnom čísle 158 alebo správou na Facebook stránku KRPZ v B. Bystrici.