TS BBSK (Lenka Štepáneková) | 14.8.2020

Aktivitu poslancov nášho kraja už môže verejnosť sledovať na webe

Banskobystrický samosprávny kraj zverejnil na svojich internetových stránkach aktivitu poslancov v prehľadnej grafickej podobe. Verejnosť sa z nej dozvie, koľkých hlasovaní sa poslanci aktívne zúčastnili, ako hlasovali o jednotlivých bodoch programu či to, ako sú aktívne poslanecké kluby.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) urobil ďalší krok k väčšej transparentnosti a informovanosti verejnosti. Na svojich internetových stránkach zverejnil v prehľadnej grafickej podobe údaje o tom, ako sú aktívni jednotliví volení zástupcovia.

„Spracovali sme údaje za celé aktuálne volebné obdobie, od 1. ustanovujúceho zastupiteľstva, ktoré sa konalo 4. decembra 2017, vrátane všetkých hlasovaní jednotlivých poslancov. Dáta budú postupne pribúdať tak, ako sa budú konať ďalšie rokovania,“ hovorí Dominika Podstaveková, vedúca oddelenia stratégií a analýz Úradu BBSK.

Zverejnené údaje na šiestich listoch, medzi ktorými sa užívatelia pohybujú pomocou šípky v dolnej časti stránky, poskytujú detailný prehľad o jednotlivých hlasovaniach, prehľad aktivity podľa poslaneckých klubov i jednotlivých poslancov. „Ľudia si môžu vyfiltrovať poslancov podľa mena aj volebného obvodu a zistiť napríklad to, či na konkrétnom rokovaní zastupiteľstva boli aktívni až do konca, alebo ako zahlasovali v prípade konkrétneho bodu,“ dopĺňa Podstaveková.

Na sprístupnení dát verejnosti pracovali spolu s oddelením stratégií a analýz aj zamestnanci oddelenia informačných technológií a kancelárie predsedu Úradu BBSK. „Je to ďalší krok k väčšej otvorenosti úradu samosprávneho kraja. Informovať otvorene, transparentne a prostredníctvom rôznych kanálov vnímame ako našu povinnosť,“ povedal riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.