Spálňa je miestnosťou, v ktorej zvyčajne začíname aj končíme deň a celkovo v nej trávime zhruba tretinu našich životov. Áno, väčšinu tohto času prespíme, ale spánok je predsa veľmi dôležitý pre naše správne fungovanie.

Aj drobnosť, akou sú obliečky, dokáže výrazne zmeniť vzhľad vašej spálne

Otázkou je, prečo zariaďovaniu spálne venujeme zvyčajne tak málo času? Málo? Áno, veď sa zamyslite na všetkými vašimi rekonštrukciami a „zariaďovačkami“ a porovnajte si čas, ktorý ste venovali spálni a čas, ktorý ste venovali obývacej izbe, kuchyni, či dokonca kúpeľni. Mali sme pravdu, že?

Našťastie, existujú jednoduché spôsoby, ktorými si zútulníte spálňu tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie. Prvoradé však je, odstrániť zo spálne všetko, čo tam nepatrí. Keďže spálňa je miestnosťou, ktorá pred očami cudzích ľudí býva často skrytá, máme tendenciu v nej skladovať všetko, čomu sme nenašli vhodnejšie miesto (najideálnejšie pod posteľou).

Ak chcete útulnejšiu spálňu, začnite posteľou. Jednoduchou zmenou posteľnej bielizne dokážete so spálňou divy. Aby ste posteľnú bielizeň cez deň chránili, kúpte si pekný prehoz na posteľ. Ideálne je samozrejme dodržiavať farebnú harmóniu naprieč všetkými prvkami v spálni.

Útulnosť môže ísť ruka v ruke s praktickosťou

Čo sa týka osvetlenia, v spálni nie je vyžadované centrálne osvetlenie, skôr využijete osvetlenie „lokálne“ (pri posteli, či pri skriniach). Svoj účel splní a naviac navodí príjemnú atmosféru. Čo sa prirodzeného svetla týka, zrejme nebudete chcieť, aby vás skoro ráno budilo a tak vám môžu pomôcť veľké závesy. Nielenže neprepustia svetlo, ale zároveň budú dobrým dekoratívnym prvkom.

Väčšiu útulnosť dosiahnete aj vhodne zvoleným kobercom. Ak sa vám takéto riešenie nepozdáva, môžete zvoliť aspoň menšie koberčeky po stranách postele. Nielenže zútulnia vašu spálňu, ale zároveň poslúžia počas zimy, keď nebudete musieť pokladať po prebudení nohy na chladnú podlahu.