Medzi obľúbené reklamné predmety patria hrnčeky s potlačou. Vďačia za to svojej praktickosti, keďže hrnček svoje využitie nájde vždy. A taktiež je vcelku jednoduché dať si vyrobiť hrnčeky s reklamnou potlačou svojej firmy. Mimochodom, viete vlastne ako takáto potlač vzniká?

Nie je potrebné mať množstvo vybavenia

Na potlač hrnčekov sa používa princíp sublimačnej tlače. Jej výhodou je verná reprodukcia farieb a celkovo kvalita výslednej potlače a taktiež jej dlhá životnosť. Sublimačná potlač je odolná voči UV žiareniu a takto potlačené hrnčeky môžu smelo putovať do mikrovlnnej rúry aj umývačky riadu.

Aké vybavenie je na sublimačnú potlač hrnčekov potrebné? Nie je toho veľa. Potrebné sú sublimačná tlačiareň, sublimačný atrament, sublimačný papier, lepiaca páska odolná voči vysokým teplotám a špeciálny termolis na potlač hrnčekov.

Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na hrnčeky, na ktoré bude potlač aplikovaná. Musí ísť o špeciálne sublimačné hrnčeky. Tie sa síce na prvý pohľad nelíšia od obyčajných hrnčekov, ale majú špeciálu povrchovú úpravu, ktorá umožňuje samotnú sublimáciu.

Takýto je postup

Samotný proces sublimačnej potlače hrnčekov začína v sublimačnej tlačiarni, v ktorej sa pomocou sublimačných atramentov vytlačí na sublimačný papier požadovaný motív. Dôležitý dodatok: tento motív musí byť vytlačený zrkadlovo.

Vytlačený motív na sublimačnom papieri sa pomocou tepelne odolnej pásky pripevní na sublimačný hrnček, ktorý sa následne vloží do spomínaného špeciálneho termolisu. Princíp fungovania takýchto špeciálnych termolisov sa ničím nelíši od „klasických“ termolisov určených napríklad na potlač textilu.

Pôsobením teploty a tlaku dochádza k procesu sublimácie, pri ktorom sa molekuly sublimačného atramentu prenášajú na povrchovú úpravu sublimačného hrnčeka. To je zároveň posledným krokom sublimačnej potlače hrnčekov.