Zimná, a tým pádom aj lyžiarska sezóna, sa nezadržateľne blíži a mnohí z nás sa postupne budeme zaoberať otázkou kúpy vhodného vybavenia na svahy. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať niekoľkým radám, ktoré vám pomôžu vybrať správne lyžiarske bundy pre vaše ratolesti.

Aj napriek určitej finančnej náročnosti je lyžovanie v našich končinách veľmi populárne a vďaka chladným zimám aj naďalej veľmi dostupné. Lyžiarske strediská bývajú každoročne, s výnimkou striktných opatrení počas covidu, častokrát pomerne preplnené, a tak určite neprekvapí pohľad na mnohé rodiny s deťmi, ktoré brázdia svahy slovenských kopcov.

Aby však zážitok z lyžovačky bol čo najlepší, je potrebné venovať dostatok pozornosti aj výberu vhodného oblečenia. Práve oblečenie nás drží v suchu a v teple a do veľkej miery k tomu prispievajú kvalitné lyžiarske bundy a nohavice. Pri deťoch to platí dvojnásobne, a preto sa spoločne zameriame na to, ako vybrať detské lyžiarske bundy.

Základom je správne zvolená veľkosť a kvalita

Pri deťoch, ktoré sa vám každým dňom menia pred očami, je otázka správnej veľkosti o čosi zložitejšia. V zásade však platí, že bunda by nemala ťahať alebo tlačiť. Mala by byť pohodlná a lyžiar by sa v nej mal vedieť bez problémov ohnúť alebo zdvihnúť ruky nad hlavu bez toho, aby bunda išla veľmi nahor. Venujte preto čas a trpezlivosť skúšaniu bundy ešte pred jej kúpou. Zároveň sa však odporúča, aby nebola zbytočne veľká, čo by sa prejavilo únikmi tepla. Mnohé kvalitné bundy majú však regulovateľnú dĺžku, vďaka čomu by nemuselo ísť v prípade kúpy o sezónnu záležitosť.

Chlapčenské lyžiarske bundy by mali byť rovnako ako dievčenské z kvalitného, v optimálnom prípade syntetického (polyesterového) materiálu. Ten sa vyznačuje najmä trvácnosťou, navyše majú výborné vlastnosti. Dôraz klaďte aj na funkčnosť zipsov, bunda by sa mala dať ľahko zapnúť a rozopnúť, nemalo by vám to spôsobovať vrásky.

Vodeodolnosť a nepremokavosť

Kvalitné detské lyžiarske bundy by mali udržať vaše ratolesti v suchu a v teple, a to aj v prípade nepriazne počasia v podobe mokrého a hustého dažďa. Pre tieto prípady sa vo všeobecnosti odporúčajú detské lyžiarske bundy s membránou minimálne 5 000 mm, ktorá by mala zabezpečiť optimálnu ochranu. Bundy s touto membránou sa odporúčajú najmä pre začiatočníkov, či rekreačných lyžiarov. Pozornosť venujte aj švom, ktoré by mali byť podlepené. Tým zabezpečíte vašim deťom ochranu pred nadmernou absorpciou vlhkosti.

Keď chcete aktívnejšie lyžovať alebo očakávate husté sneženie, oceníte údaj 10 000 mm. Samozrejme, sú v ponuke aj tie najlepšie lyžiarske bundy s nepremokavosťou viac ako 10 000 mm.

Venujte pozornosť detailom

Zdravie máme len jedno a určite by ste neradi čelili následkom podcenenia výberu oblečenia. Pozornosť tak venujte aj ďalším detailom ako sú vrecká, ktoré by mali byť dostatočne veľké. Kapucňa by mala chrániť vašu hlavu aj keď budete mať čiapku. Precízne šitý a dobre sediaci vnútorný snežný pás je taktiež absolútnou nevyhnutnosťou. Rukávy by mali byť najmä v oblasti zápästia pevné, vďaka čomu udržíte v teple aj vaše ruky.