Mnoho užívateľov správny výber monitora trochu podceňuje. Ďaleko viac pozornosti je venované výkonu počítača alebo nákupu periférií v podobe multifunkčnej tlačiarne. Snáď iba vášniví hráči alebo profesionálne grafici a tvorcovia multimédií sa nad výberom monitora zamýšľajú.

To je však veľká chyba, pretože vhodný pracovný LCD monitor vám pomôže pobyt pri počítači spríjemniť a môže aj zjednodušiť prácu. Aké parametre by mal mať LCD monitor pre prácu?

Ideálne uhlopriečka pre kancelársky monitor činí zhruba 20–24 palcov. To je akurát pre sústredenú prácu pri stole. Príliš široké monitory už sa tak ľahko nezmestia do komfortného zorného poľa.

Kancelársky monitor pre prácu s tabuľkami

Pokiaľ sa ale bavíme o uhlopriečke kancelárskych monitorov, tak musíme spomenúť jednu výnimku, kedy sa hodí širšia obrazovka. Tou je práca s tabuľkami, ktorá sa týka napríklad účtovných, programátorov a nezriedka i korporátnych zamestnancov. Tu sa hodia monitory o pomere strán 21: 9 (ultrawide).

Na prvý pohľad sú príliš široké, zjednodušujú ale orientáciu v excelových aplikáciách a pri práci s ostatnými druhmi tabuliek a databáz. Vďaka týmto monitorom zvládnete úlohu rýchlejšie a s menším rizikom, že prehliadnete niečo, čo zostalo za „okrajom“ obrazovky.

Pracovné LCD monitor môže chrániť vaše zdravie

Kancelárske monitory sú väčšinou vyberané len podľa cenových kritérií. Pre klasickú administratívnu prácu naozaj nepotrebujete žiadny špičkový model. Ak vezmeme však do úvahy, že pri monitore bežne trávime viac ako osem hodín denne, tak nie je od veci si kúpiť niečo, čo nám pomôže ľahšie prežiť dlhé dni v zamestnaní.

Aj samotná možnosť nastavenia uhla a výšky monitoru môže zvýšiť pohodlie na pracovnom mieste. O predchádzaní budúcich zdravotných ťažkostí s chrbtom a očami ani nehovoriac. Takéto LCD monitory navyše kúpite už za pár eur.

Pri nákupe hľadajte kancelársky monitor s týmito vlastnosťami:

  • Filtrácia modrého svetla
  • Eliminácia blikania podsvietenia pomocou Flicker-free technológie
  • Matný povrch displeja, ktorý chráni pred rušivými odleskami

Vaše oči sa vďaka týmto prvkom unavia o veľa neskôr ako u klasického monitora. Zdanlivé maličkosti vás tak chráni pred fyzickým i psychickým vyčerpaním, ktoré sa prejavuje najčastejšie pálením očí a bolesťou hlavy alebo krčnej chrbtice

Ďalšie potenciálne zaujímavou funkciou môže byť možnosť otočiť LCD monitor vertikálne nad dosku stola. Niektorí ľudia ju s obľubou využívajú pre písanie dlhších textov alebo akúkoľvek dlhšiu prácu, pri ktorej prestáva byť pohodlná vzpriamená poloha krku a chrbta.

Vysoké rozlíšenie, rýchlosť alebo kvalitu obrazu nie je potreba toľko riešiť. Výnimkou sú samozrejme grafici, dizajnéri alebo tvorcovia videí. Monitory pre nich ale patria do úplne inej kategórie zariadení s ďaleko vyššími nákladmi. Pracovný LCD monitor má poskytovať hlavne komfort pre celodennú prácu, znižovať únavu a chrániť vaše zdravie.