Zrak je jeden z najdôležitejších zmyslových orgánov – vnímame ním približne 80 % podnetov z okolia. Deti sa učia plnohodnotne vidieť už v prvých rokoch svojho života, preto by ste návštevu detského oftalmológa nemali odkladať. Včasne odhalené problémy sa dajú korigovať dioptrickými okuliarmi. Ako si poradiť s ich výberom?

Výber rámu

Najvhodnejším materiálom pre detské dioptrické okuliare je plast alebo kov. Oba materiály sa vyznačujú svojou odolnosťou, ľahkosťou a flexibilnosťou. Z hľadiska ceny majú však plastové rámy na vrch (sú lacnejšie).

Pohodlnosť je kľúčová. Mäkké zakončenie straničiek a nosný mostík s čo najväčšou kontaktnou plochou sa postará o dostatočný komfort pri nosení okuliarov. Mali by ste si tiež všímať či rámy disponujú silikónovými sedielkami (ak nosné opierky nie sú súčasťou samotného rámu) – zabraňujú šmýkaniu a otláčaniu.

Výber šošoviek

Prvou voľbou v kontexte detských dioptrických okuliarov by mali byť plastové, resp. špeciálne polykarbonátové šošovky. Sú obľúbené hlavne vďaka svojej nízkej hmotnosti, mimoriadnej odolnosti voči poškriabaniu a prispôsobivosti indexu lomu – čím vyšší index, tým tenšia šošovka. Okrem toho, poskytujú 100 % ochranu pred škodlivým UV žiarením.

Tip: Detské oči reagujú na UV žiarenie veľmi citlivo, preto by ste mali dbať na plnú UV ochranu (UV 400) aj pri výbere slnečných okuliarov.

Skleneným šošovkám by ste sa v prípade detských okuliarov mali vyhnúť. Z hľadiska optiky sú síce považované za najkvalitnejšie, ale sú tiež ťažšie a pri náraze sa môžu roztrieštiť.

Veľkosť okuliarov

Výber veľkosti detských dioptrických okuliarov závisí hlavne od veľkostí očných jamiek, ich vzájomnej vzdialenosti, a tiež od tvaru detskej tváričky. Platí, že okuliare by nemali byť širšie ako tvár, nemali by byť posadené na lícach a presahovať úroveň obočia. Mali by byť však dostatočne veľké, aby dieťa bez obmedzení videlo na všetky strany a vycentrované tak, aby sa stred okuliarov zhodoval so stredom zreníc.