Pri kúpe stola (a je jedno, či pôjde o stôl jedálenský, pracovný, či napríklad konferenčný stolík) zvyčajne ľudia postupujú tak, že kúpia rovno hotový stôl. Ak však máte náročnejšie predstavy na váš nový stôl, môžete si ho „vyskladať“.

Aj keď nosnosť nôh je dôležitá, dizajn nemusí ísť bokom

Tým „vyskladaním“ sme mali na mysli, že si kúpite zvlášť dosku stola a zvlášť stolové nohy a podnože. Aj keď väčšinou sa ľudia zameriavajú hlavne na dosku a výber nôh je pre nich druhoradý aj stolovým nohám je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Stolové nohy musia byť na jednej strane schopné uniesť vami zvolenú dosku a samozrejme aj všetko, čo na ňu naložíte. Ich výber však nie je len o funkčnosti. Vhodné stolové nohy môžu byť výrazným dizajnovým prvkom, ktorý ihneď zaujme a ovplyvní dizajn celej miestnosti, ktorú tak po dizajnovej stránke obohatia.

Vo veľkej miere ovplyvňuje výber nôh stolová doska

Na základe čoho si vybrať ideálne stolové nohy? V prvom rade myslite na váš rozpočet. A počítajte aj s doskou. Ak si totižto kúpite veľkú a ťažkú dosku z kvalitného materiálu, ktorá stála o čosi viac a potom zistíte, že nemáte dostatočný rozpočet na stolové nohy, ktoré budú schopné ju udržať, máte problém.

Na stolovú dosku musíte myslieť aj pri výbere materiálu, z ktorého majú byť nohy. Obzvlášť pri ťažších doskách musí byť materiál nôh schopný dosku udržať. Je dobré si taktiež určiť, v akom štýle majú nohy byť. Či to budú štýlové hairpin nohy, alebo niečo robustnejšie. Výrazne tak zúžite okruh stolových nôh, z ktorých si budete vyberať.

A v neposlednom rade je potrebné sa zamerať na rozmery nôh. Pri ich výške je určujúci faktor to, na aký účel bude stôl určený a samozrejme vaša výška, aby „používanie“ stola nebolo pre vás nepohodlné. Na správnu hrúbku stolových nôh zase nevplývajú len naše dizajnové predstavy, ale taktiež aj váha stolovej dosky.