Trh s mobilnými telefónmi je naozaj nabitý. Ak sú pre vás mobilné telefóny záľuba, určite sa orientujete vo všetkých nových modeloch, ktoré väčšina značiek vydáva ako na bežiacom páse. Ak si však po rokoch kupujete nový mobil a doteraz ste vôbec nesledovali novinky v tomto segmente, zrejme sa v záplave značiek a ich modelov strácate.

Preferencia určitého operačného systému vám môže značne zúžiť výber. Alebo aj nie

Pri výbere nového mobilu si preto treba čo najskôr odfiltrovať čo najviac modelov, aby vám v užšom výbere ostali len tie (pre vás) najlepšie mobilné telefóny. Ako prvé rozhodnutie sa ponúka výber operačného systému.

Ak preferujete iOS, tým pádom vám ostáva jediná značka a výber ideálneho modelu máte značne zjednodušený. Ak však chcete mobil fungujúci na operačnom systéme Android, odfiltrovali ste si len jednu značku a ostalo vám ich stále veľké množstvo.

Jednotliví výrobcovia využívajúci Android si tento systém zväčša upravujú, takže mierne odlišnosti môžete nájsť naprieč jednotlivými značkami. Pravdepodobne však nebudete mať možnosť otestovať si tieto variácie Androidu a tak bude potrebné rozhodnúť sa podľa niečoho iného.

Stanovte si cenový strop

Ale na čo sa zamerať ďalej? Na značku? Každý výrobca má svojich „zaslepených“ zástancov a minimálne rovnako zaslepených odporcov, takže ak sa opýtate na názor 10 ľudí, je šanca, že dostanete 10 rôznych odpovedí. A väčšina zrejme bude bez relevantných argumentov.

Parametrom, ktorý ale dokáže jasne ohraničiť množinu možných modelov, je cena. Stanoviť si cenový strop vám dá predstavu, čo asi môžete v danej cenovej kategórii od mobilu očakávať a potom si môžete porovnávať, čo vám za takúto sumu jednotlivé značky ponúkajú.

V prípade, že sa budete po stanovení si maximálnej ceny pozerať na „papierové“ parametre, v pomere cena/parametre budú zrejme jedným z favoritov mobily Xiaomi. Tie sa totižto vzhľadom na to, čo ponúkajú, predávajú za vcelku priaznivé ceny. Samozrejme, nie vždy je lepší mobil ten, ktorý vyzerá lepšie „na papieri“, ale popularita tohto výrobcu napovedá, že sklamanie zrejme nehrozí.