PR článok | Foto: Africa Studio / Shutterstock.com | 26.5.2020

Ako si vybrať nové bývanie v paneláku?

Koronakríza zasiahla aj realitný trh, avšak teraz, keď sa opatrenia uvoľnili, sa pomaly, ale isto rozbieha aj realitný trh.

Ak vás v blízkej dobe čaká hľadanie nového bývania a rozhodli ste sa svoj nový domov hľadať v meste v paneláku, ako si vybrať nové bývanie v paneláku?

Rekonštruovaný, čiastočne rekonštruovaný, či v pôvodnom stave?

Pri hľadaní nového bývania nie je až tak dôležité okamžite vedieť, ktorá správcovská spoločnosť poskytuje službu komplexnej správy budov. Dôležité je vedieť, či byt, ktorý ste si vyhliadli, je kompletne prerobený, čiastočne prerobený, alebo v pôvodnom stave. Môže sa stať, že konkrétna realitná spoločnosť nedá na svoju stránku fotky z bytu, ale len ilustračné foto. Ak vás daná adresa zaujala, informujte sa, v akom stave je byt a na základe toho môžete hodnotiť, či sa vám oplatí ísť na obhliadku, alebo budete hľadať iný byt.

Vo všeobecnosti sa odporúča kupovať nový byt, avšak stavba moderných bytových domov sa nasledujúce roky neplánuje až v takom veľkom množstve. Pri novom byte ale počítajte s vyššími cenami. Niekedy sa ale oplatí investovať do bytu v pôvodnom stave. Cena ale musí byť prijateľná a po prerátaní výdavkov potrebných na rekonštrukciu sa vám to musí oplatiť. Navyše byt bude zariadený presne podľa vašich predstáv.

Zateplený panelák s vymenenými oknami

Ak si chcete vybrať dobré bývanie v paneláku, odporúčame vám uprednostňovať byty, ktoré sa nachádzajú v zateplených panelákoch a s vymenenými oknami. Najmä teraz v lete by ste pocítili dôsledky nezateplenia paneláku. Panely sa veľmi rýchlo v letných horúčavách nahrejú a veľmi dlhý čas trvá, kým vychladnú. Ak je viacero dní a noci tropických, panely neochladnú a vám začne stúpať aj teplota v interiéri. O to viac, ak máte staré okná, ktoré dobre netesnia.

Akonáhle budete bývať v zateplenom paneláku, výsledky uvidíte aj pri nasledujúcom ročnom vyúčtovaní.

Pri výbere nového bývania odporúčame pozerať najmä na stav bytu a na to, či je byt v zateplenom paneláku, alebo nezateplenom. Zohľadňujte samozrejme aj m2, orientáciu na svetové strany a zistite si, čo všetko je v cene bytu (garáž, pivnica a pod.).