Nové auto býva po nehnuteľnosti druhá najväčšia položka, akú si človek zadováži. Preto je dobré, rozhodnúť sa pred takouto investíciou správne a vybrať si presne to, čo potrebujete. Ako na to?

  1. Stanovte si rozpočet

Predtým, než sa rozhodnete pozerať sa po nových autách, by ste mali zistiť, koľko môžete do auta investovať. Do toho treba zahrnúť mesačné náklady na palivo, pravidelný servis a ďalšie položky spojené s prevádzkovaním vozidla. Úver na auto vás môže menej finančne zaťažiť, no treba počítať s tým, ako sa vaša situácia bude vyvíjať.

2. Stanovte si svoje priority

Treba jasne vedieť, na čo budete auto využívať. Či potrebujete veľké vozidlo pre vašu rodinu, presúvadlo do práce alebo niečo na zábavu. To by vám malo určiť vhodný segment vozidiel. Ďalšie priority sú bezpečnosť, spotreba paliva alebo komfort. Tieto faktory vedia výrazne ovplyvniť napríklad model alebo jeho výbavu.

3. Pozrite si recenzie

Ak ste sa už rozhodli pre daný model, internet vám ponúka prístup k množstvu recenzií od skutočných odborníkov. Preskúmajte to, čo o danom aute hovoria. Aké sú jeho výhody, nevýhody. Čo by vás mohlo potencionálne odradiť od kúpy alebo čo by vám pri užívaní mohlo vadiť a čo môže byť užitočné.

4. Choďte si auto otestovať

Všetci predajcovia ponúkajú testovacie jazdy. Nehanbite sa a poriadne si otestujte svoju novú investíciu. Niektorí vám auto ponechajú aj na jeden deň. Okrem prvých dojmov a pocitov z jazdy, si nechajte čas na detailné preskúmanie interiéru, infotainment systému a skúste sa zamyslieť, aké by to bolo, používať dané auto každý deň.

5. Porovnajte konkurenciu

Aj keď už máte vybraný model a ste si ním viac-menej istý, porovnajte si, čo vám ponúka konkurencia. Niekedy auto, ktoré najviac chcete, nemusí byť tá najlepšia voľba pre vás. Konkurencia môže ponúkať vhodnejšiu výbavu alebo lacnejší servis. VWFS ponúka financovanie na niekoľko koncernových značiek. Je dobré, vyskúšať viac áut v danom segmente.

6. Zvážte budúcnosť

Auto si väčšinou kupujete na dlhšie časové obdobie. Treba si zvážiť, či sa za pár rokov vaše potreby alebo životná situácia nezmení. Dnes možno potrebujete malé auto do mesta, ale ak plánujete dieťa, oplatí sa premyslieť, či je takéto auto to správne. Treba myslieť aj na to, či vaše nové auto nebude podliehať vysokému znehodnocovaniu. Ak plánujete auto po pár rokoch predať, lebo budete potrebovať iné, môžete prísť o značnú časť peňazí.