Vybudovať si domácu posilňovňu nikdy nie je zlý nápad. Ak rozmýšľate nad tým, že by nezaškodilo urobiť niečo pre svoje zdravie a dostať sa do formy, ideálne ak by to bolo možné z pohodlia domova, je správna príležitosť poobzerať sa po vhodnom vybavení a pomôckach na cvičenie. Vďaka domácemu fitku sa na formovanie svojej postavy môžete vrhnúť kedykoľvek budete mať čas a chuť a nemusíte na vybraný stroj čakať v rade.

Ako si však vyskladať najlepšie vybavenie pre vaše potreby z obrovskej ponuky? V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko rád, vďaka ktorým bude rozhodovanie jednoduchšie.

Aké vybavenie potrebujete?

Pomôcky na cvičenie by sme mohli zaradiť do dvoch veľkých kategórií: kardio a silové vybavenie.

Kardio vybavenie vám skvelo poslúži, ak chcete zlepšovať svoje kardiovaskulárne zdravie a spáliť kalórie. Kardio si zacvičíte napríklad na eliptických trenažéroch, bežeckých pásoch alebo si môžete zaobstarať rotopedy. Silové vybavenie, ako je už z názvu zrejmé, poslúži na posilňovanie a formovanie postavy. Naberať silu môžete na posilňovacích vežiach, s činkovými setmi a ďalším vybavením.

Oba typy majú svoje plusy a nikde nie je povedané, že si musíte vybrať iba jeden typ zariadenia, všetko závisí od vašich preferencií a stanovených cieľov. Ich kombináciou dosiahnete, že si efektívnejšie vyskladáte cvičebný plán a komplexnejšie precvičíte telo.

Aké máte priestorové možnosti?

Darmo budete snívať o miestnosti plnej veľkých strojov, ak vám to vaša domácnosť neumožňuje. Nech je ako chce, aj do malého bytu si dokážete zaobstarať pomôcky na cvičenie, ktoré nebudú zaberať veľa miesta, no svoj účel splnia na sto percent. Platí to samozrejme aj naopak, ak nie ste limitovaní priestorom, nič vám nebráni v tom zostaviť si svoju osobnú posilňovňu snov. V každom prípade je rozumné vopred si určiť konkrétne miesto, kde vybrané zariadenie budete používať a kde ho budete skladovať.

Čo ďalšie zvážiť, aby nákup nebol len zbytočne vyhodenými peniazmi?

Zariadenia a pomôcky, ktoré poznáme, obyčajne používame pravidelne. Čo však robiť v prípade, ak vám do oka padol prístroj, na ktorom ste ešte necvičili, no vážne o ňom uvažujete? Odporúčame najskôr si ho otestovať vo fitness centre, aby ste sa uistili, či vám konkrétne zariadenie sedí a cvičenie na ňom vás baví. Ak ho totiž v telocvični pravidelne obchádzate a neláka vás, doma to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude iné.

Čo sa týka financií, je dobré držať sa rozpočtu a ak ho máte obmedzený, vopred si stanoviť kritériá, ktoré sú pre vás dôležité a z čoho ste ochotní poľaviť. Aj s menším rozpočtom si dokážete zaobstarať slušné vybavenie, ak viete presne, čo chcete. Nedajte sa zlákať naoko výhodnými ponukami na prístroje, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujete a neplaťte ani za prémiové funkcie, ktoré ako začiatočník vôbec nevyužijete. Pri výbere sa zamýšľajte aj nad tým, koľko osôb bude zariadenie používať, ako často na ňom plánujete cvičiť a podľa toho sa rozhodnite, či vám stačí rekreačný model, alebo potrebujete prístroj stavaný na väčšiu záťaž.

Overené výrobky, napríklad závažia špičkovej kvality pre fitness a posilňovanie nájdete na Hop-sport.sk, napríklad tu: https://hop-sport.cz/zavazi/