Každá matka chce pre svoje novonarodené bábätko všetko len to najlepšie. V dostatočnom predstihu mu nakúpi potrebnú výbavičku, zariadi detskú izbu, investujte do kvalitnej postieľky s dobrým matracom, no aj napriek tomuto všetkému sa u dieťatka objavia zdravotné komplikácie, ktoré môžu matku psychicky vyčerpať, pretože nevie, čo je s jej dieťaťom.

Ak máte doma maličké niekoľkomesačné bábätko, pravdepodobne  sa môže jednať o dojčenskú koliku.

Dočasný stav

Nemajte obavy, dojčenská kolika je len dočasný stav. Pri včasnej diagnostike u pediatra predídete viacerým problémom. Dieťa svojim plačom dáva najavo, že ho trápia bolesti bruška. Ak máte podozrenie na dojčenskú koliku, návštevu pediatra neodkladajte.

Ako sa prejavuje dojčenská kolika?

Dojčenská kolika sa prejavuje silným neutíchajúcim plačom, ktorý trvá aj niekoľko hodín bez toho, aby ste dieťatko dokázali upokojiť. Najčastejšie sa tento plač objavuje v nočných hodinách a zistíte to podľa napínania telíčka. Dieťatko priťahuje nožičky k brušku a je červené v tváričke. Intenzívny plač môže začať kedykoľvek a ani prikladaním detského telíčka k svojmu neutíšite svoje bábätko.

Najčastejším problémom, čo spôsobuje dojčenskú koliku, je tzv. gastroezofageálny reflux. Je to v podstate návrat potravy naspäť do žalúdka. Aby ste sa tomuto problému vyhli, dávajte pozor, aby vaše dieťatko nejedlo hltavo. Je potrebné aj dobré odgrgnutie.V prípade, že dieťatko jedáva hltavo, pri dojčení môže vdýchnuť priveľké množstvo vzduchu, čo sa prejaví nadmerným nafukovaním.

Problémy môže robiť aj tzv. intolerancia laktózy. Jedná sa v podstate o nedostatok, resp. prebytok enzýmu laktáza v telíčku dieťatka. Intolerancia laktózy sa objavuje aj u dospelých. Jedná sa však o dočasný stav. Aj pri takomto podozrení je potrebné absolvovať vyšetrenie u pediatra, aby vylúčil alebo potvrdil intoleranciu laktózy.