Podľa webu zerowasteslovakia.sk Slovensko za rok 2017 vyprodukovalo až 14 miliónov ton odpadu, z toho 2,1 milióna bol komunálny odpad. V triedení odpadu patríme na chvost EÚ a viaceré organizácie zamerané na zero waste problematiku sa snažia zmeniť myslenie Slovákov v nakupovaní a triedení odpadu.

Životné prostredie nevedomky znehodnocujeme aj pri nakupovaní potravín, oblečenia, či drogérie. Ako teda šetriť životné prostredie pri nakupovaní?

Nepodporujte tlačené letáky a pozerajte si ich online

Aj vy netrpezlivo čakáte, kým vám do poštovej schránky prídu nové akciové letáky? Na vytváranie týchto akciových letákov sa spotrebuje obrovské množstvo dreva a ničí sa prirodzené prostredie viacerých živočíšnych, i rastlinných druhov.

Ak chcete šetriť životné prostredie, povedzte tlačeným akciovým letákom NIE a pozerajte si ich na internete.

Kupujte len tie potraviny, ktoré reálne spotrebujete

Viacerí ľudia nakupujú začiatkom týždňa na celý týždeň. Potraviny nakupujú bez rozmyslu, bez toho, aby vedeli, čo z nich pripravia. Častokrát sú nútení niektoré potraviny s krátkou trvanlivosťou vyhodiť, lebo na ne buď zabudli, alebo nemali nápad, čo z nich uvariť.

Šetriť životné prostredie môžete aj tak, že nebudete plytvať potravinami a kúpite len to, čo aj reálne spotrebujete, čiže skonzumujete. Odporúčame vám robiť si týždenný plán varenia. Ak chcete ušetriť na potravinách, sledujte online letáky hypermarketov. Ak nakupujete v Metre, nemusíte sa báť, že by ste na internete nenašli aktuálny online Metro leták.

Nepoužívajte plastové sáčky

Používanie plastových sáčkov sa stalo akýmsi trendom. Kedysi ich naši starí rodičia ani len nepoznali a nevedeli si predstaviť, že postupom času sa vyvinie niečo také, čo by nahradilo látkové vrecká. Keďže jeden plastový sáčok sa v prírode rozkladá neuveriteľných 500 rokov, niet divu, že príroda a hlavne moria sú zahltené veľkým množstvom jednorazových plastových sáčkov.

Ak sa neviete plastových sáčkov úplne vzdať, používajte ich na viackrát. Skvelou náhradou sú ľanové látkové vrecúška, vrecúška ušité zo starých záclon, bavlnené obaly s včelím voskom alebo sieťky na potraviny.

Vyhýbajte sa mäsu balenom v plastových obaloch a uprednostnite nebalenú zeleninu pred zeleninou v plastových obaloch.

Uprednostnite čerstvé mäso z pultov a brávajte si so sebou napríklad sklenené misky, do ktorých vám čerstvé mäso následne vložia.

Noste si vlastné nákupné tašky

Igelitové sáčky a tašky sú najväčšími znečisťovateľmi prírody, preto ak chcete šetriť životné prostredie, nosievajte si na nákup vlastné látkové tašky. Ak ste zruční, látkové tašky si dokážete vyrobiť aj zo starého nenoseného bavlneného oblečenia. Látkové tašky si ale kúpite aj v obchodoch zameraných na zero waste problematiku.

Takéto tašky vám vydržia dlhé roky a môžete ich opätovne používať aj na ťažší tovar.