Pleseň je nevítaným návštevníkom vždy, keď sa niekde v domácnosti objaví. Najčastejšie sa to deje v kúpeľniach. Na tom nie je nič prekvapivé, voda a všadeprítomná vlhkosť sú rajom pre tvorbu plesní.

Najčastejšou príčinou je nevhodná škárovačka

Ak „striehnete“ na pleseň v kúpeľni, s najväčšou pravdepodobnosťou sa najskôr objaví v kritickom mieste, kde sa spája vaňa, či sprchový kút s obkladom. Neriešenie tohto problému však môže spôsobiť, že sa rozšíri aj medzi obklad. A samozrejme netreba zdôrazňovať aké negatívne vplyvy má pleseň na človeka.

Takýto výskyt plesne človeka prekvapí obzvlášť vtedy, keď sa objaví len niekoľko mesiacov po tom, čo rekonštruoval kúpeľňu. Ako sa tam mohla pleseň vytvoriť tak rýchlo? Príčinu hľadajte v škárovacej hmote nevhodnej do vlhkých priestorov.

Cementové škárovačky sú v rôznej miere nasiakavé. V kúpeľni má nevhodná škárovačka len málo príležitostí úplne vyschnúť. Mikroorganizmy sa v takto nasiaknutej škárovačke začnú tvoriť naozaj už po niekoľkých mesiacoch a to už bude len chvíľa k tomu, aby sa objavila pleseň.

Najdôležitejší je výber vhodnej škárovačky

Ako to riešiť? V prvom rade odstráňte všetku pleseň prípravkami na to určenými. Odstráňte starú škárovačku a to nielen na mieste, kde je pleseň, ale aj v okolí. Mikroorganizmy tam totižto už sú, len zatiaľ nevidno pleseň.

Škáru očistite a nechajte vyschnúť. Následne ju môžete preškárovať, ale použite škárovačku priamo určenú do vlhkého prostredia. Špeciálne molekuly v zložení zabraňujú množeniu mikroorganizmov, ktoré stoja za vznikom plesní. Nezabudnite ani na tesniaci tmel.

To však nie je všetko. Proti vzniku plesní musíte svoju kúpeľňu chrániť aj preventívne. Dostatočne vetrajte a na obklady používajte gumovú stierku, prípadne ich utierajte handrou. Výrazne tak zredukujete množstvo vody, ktoré bude musieť na obkladoch dosychať.