Už po piatykrát si študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra (GĽS) vo Zvolene vyskúšali možnosť volebného hlasovania, a minimálne v rámci svojej školy tak vyjadriť svoj názor na politiku. Voľby si mohli vyskúšať aj študenti, ktorí ešte nemajú volebné právo.
Školská Študentská rada pri GĽS vo Zvolene pripravuje viaceré podujatia a v uplynulý piatok si tak študenti tejto školy mohli vyskúšať aj modelové voľby. Doteraz si už vyskúšali hlasovanie v európskych, prezidentských či komunálnych voľbách ale aj v referende. Táto akcia dáva možnosť všetkým – neplnoletým, profesorom, zamestnancom školy, ale aj prvovoličom možnosť zakrúžkovať stranu či kandidáta, s ktorým sympatizujú. Je to akási skúšobná verzia alebo sociálny experiment, kde možno slobodne vyjadriť svoj politický názor. Zároveň si aktívni študenti vyskúšali organizáciu volieb.
Do aktivity sa zapojila približne tretina študentov gymnázia. Keďže v rámci prebiehajúceho zákazu zverejňovania akýchkoľvek volebných prieskumov, ako aj bežiaceho volebného moratória, nemôžeme uverejniť presné výsledky hlasovania, opýtali sme sa študentov, podľa čoho sa rozhodujú a či sa zúčastnia aj skutočných volieb.
Adam, 4. ročník, 18 rokov: „Áno, pôjdem voliť. Pri rozhodovaní prihliadam na bezúhonnosť, pravdovravnosť, čestnosť a občiansku aktívnosť. Neviem o dôležitejšej povinnosti občana, ako zúčastniť sa na voľbách. Aj keď si to mnohí neuvedomujú, týka sa ich to. Takže, samozrejme, je to dôležité, a každý by sa mal rozhodnúť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.“
Barbora, 4. ročník, 19 rokov: „Áno, určite sa voliť chystám. Dokonca to považujem za povinnosť a veľmi sa na to teším. Ešte nie som stopercentne rozhodnutá, koho budem voliť, dúfam však, že si nakoniec vyberiem čo najsprávnejšie. Rozhodne si myslím, že volieb by sa mal zúčastniť každý jeden občan SR, ktorý dosiahol plnoletosť, pretože ak je v našich silách niečo zmeniť, mali by sme sa tej šance chopiť. Vyberáme si predsa zástupcov nás ako ľudu. Nemyslím si, že je správne len nadávať na to, ako to s naším štátom vyzerá s vedomím, že som nič neurobila pre zmenu, že som nešla voliť.“
Matej, 4. ročník, 19 rokov: „Jasné, chystám sa voliť, dokonca budem vo volebnej komisii v mojom obvode. Podľa mňa je ísť voliť našou povinnosťou a hovorím to všetkým. Len voľbou môžeme niečo zmeniť a vyjadriť tak svoj názor, nie búchať rukou v krčme. Áno, viem, koho budem voliť a som pevne presvedčený volič.“
Michaela, 3. ročník, 18 rokov?: „Chcela by som ísť voliť, ale nemám veľmi prehľad o voľbách, takže asi nepôjdem. Je to dôležité, pretože si volíme niekoho, kto bude za nás rozhodovať. Nepáči sa mi, keď niekto nejde voliť, a potom sa sťažuje na náš štát a vládu, a pritom si môžeme za to tak trochu aj sami, lebo nechodíme voliť.“
Nadežda, 3. ročník, 18 rokov: „Áno, chystám sa voliť. Ako takú predstavu mám a myslím si, že by mal každý využiť možnosť ísť voliť, kým nie je neskoro.“
Viktor, 3. ročník, 18 rokov: „Nie, nejdem voliť, nakoľko som len pred pár dňami dostal volebné právo. No, samozrejme, voliť chcem ísť, len tieto voľby ešte vynechám. Áno, je to dôležité. Prečo? Keď sme spokojní s programom istej strany a stotožňujeme sa s ním, tak ich určite treba hlasom podporiť.“