Potreba dodržiavať určitý dress code v práci závisí v prvom rade od pracovnej pozície. Rozhodne sa nedá povedať, že sa s takýmto niečím stretnete v každom zamestnaní, ale ak sa na takúto pozíciu chystáte nastúpiť, mali by ste byť pripravená.

Elegancia môže byť aj nedbalá

Ak by ste teda nemala do práce chodiť len v ležérnych tričkách a v chladnejšom období v teplých dlhých mikinách, ale musíte dodržiavať určitý dress code, je dobré sa v nich v prvom rade vyznať. Aby ste si mohla prípadne doplniť šatník o potrebné módne kúsky.

Obľúbeným je takzvaný smart causal štýl. „Po našom“ ho môžeme nazvať ako nedbalá elegancia. Zjednodušene by sa dalo povedať, že pri tomto štýle prechádza formálnosť vo vrchnej časti do ležérnejšieho štýlu v časti spodnej. Hodí sa hlavne do firiem, ktoré síce vyžadujú určitú dávku elegancie, ale nelipnú na úplne striktných outfitoch.

Môže ho predstavovať napríklad blúzka, košeľa, či iný elegantný top doplnený o nohavice, či áčkovú sukňu. Tá by však rozhodne mala byť aspoň po kolená. Asi najviac sa ležérnosť prejavuje na obuvi, keďže si kľudne môžete zvoliť balerínky, či sandále na opätku.

Vyžaduje vaša práca niečo formálnejšie?

O niečo formálnejším štýlom je business causal. Predstaviteľmi tohto štýlu sú hlavne nohavicové kostýmy, či kombinácie blúzok a sukní. Ani šaty nie sú výnimkou, obzvlášť ak ide o elegantné púzdrové šaty. Samozrejmosťou je pri nich (a opäť aj pri sukniach) dĺžka aspoň po kolená. Kratšie sa skrátka do práce nehodia. Pri obuvi už voľte poltopánky, či lodičky s uzatvorenou špičkou a decentnejším opätkom.

Ak sa potrebujete obliekať naozaj na úrovni, vhodný je pre vás business formal štýl. Zásadne ide o nohavicový, či sukňový kostým (opäť pozor na dĺžku) neutrálnych farieb, akými sú čierna, sivá, hnedá a tmavomodrá. K sukni si nezabudnite obliecť silonky alebo pančušky. A obuť si topánky s uzatvorenou špičkou a opätkom.