Nôž je jeden z najuniverzálnejších nástrojov, ktoré môžete so sebou nosiť (nielen) pri rôznych outdoorových aktivitách. Na trhu je ich nespočetné množstvo, a preto ak sa chcete aspoň trochu zorientovať v ich delení, prinášame vám stručný prehľad.

Primárne určenie a konštrukcia

Základné delenie nožov je podľa činností, na ktoré sú primárne určené. Poznáme tak lovecké, poľovnícke, turistické, taktické, multifunkčné, hubárske či survival nože a taktiež obľúbené nože pre každodenné použitie. Samozrejme, existujú aj ďalšie kategórie, napríklad kuchynské nože, ktoré má každý doma, ale čo sa týka nožov pre každodenné nosenie či outdoorové aktivity, vymenované kategórie sú zrejme všetky, ktoré vás môžu zaujímať.

Oveľa jednoduchšie je delenie nožov podľa konštrukcie. Poznáme totiž dve základné kategórie, a to nože s pevnou čepeľou a zatváracie nože. Zatváracie nože sa ešte delia podľa typu otvárania na manuálne, poloautomatické (asistované) a plne automatické (vystreľovacie) nože. A taktiež sa môžete stretnúť s pojmom motýlik nôž. Takýto nôž má rukoväť z dvoch častí, ktoré v sebe ukrývajú čepeľ. Po otočení týchto častí o 180° sa čepeľ odhalí.

Čepeľ, rukoväť a ďalšie vlastnosti

Najdôležitejšou časťou každého noža je jeho čepeľ. Tie sa delia podľa materiálu a podľa typu (a pochopiteľne aj podľa dĺžky). Najčastejšie využívanými materiálmi sú nerezová a uhlíková oceľ. Menej používané, ale veľmi kvalitné sú luxusné damaškové nože. Podľa typu sa čepele delia na hladké, vrúbkované a kombinované.

Podobne je na tom aj delenie rukovätí. Tie sa vyrábajú tak z prírodných materiálov, akými je drevo a paroh a taktiež z rôznych umelých materiálov. Stretnúť sa môžete aj s takzvanou paracord rukoväťou či s menej často využívanými materiálmi, ako sú oceľ a hliník. Rukoväte nožov sa odlišujú aj svojím tvarom.

Už teda vieme, podľa čoho je možné deliť rôzne nože. Samozrejme, pri kúpe zohrávajú svoju úlohu aj ďalšie vlastnosti ako celková veľkosť, hmotnosť či vyváženie noža a pochopiteľne aj jeho cena.